Zimní dny jsou nejkratší v celém roce. Tma přichází brzy, a my tak často trávíme večery v teple domova. Přemýšlíte, jak zútulnit interiér tak, abyste se cítili uvolněně, klidně a spokojeně? Přinášíme nápady, díky kterým jednoduše vnesete do domova hřejivou atmosféru, která vám zpříjemní i ty nejmrazivější dny.

Na podlahu položte kusové koberce

Jestli chcete v domě udržet více tepla, aspoň na zimu si do nejčastěji používaných místností položte nějaké koberce a rohožky. Nezakrytou podlahou totiž uniká zhruba 10 % tepla.

Zapalte svíčky

Několik zapálených svíček na jednom místě vytváří kouzelnou atmosféru a pocit tepla. Nejčastěji se vyrábějí z parafínu, luxusnější variantu představuje včelí nebo palmový vosk. Do svíček se už tradičně dávají bavlněné knoty, a nemusí být jen jeden.

Zdroj: Youtube

Zatáhněte závěsy

Lehoučké průhledné záclony se sice hodí všude, ale teplo doma neudrží. V tomto směru jsou vhodnější závěsy, a když si správně vyberete, můžou svou dekorativností záclony i nahradit. Nezapomeňte jen, že záclony ani závěsy by neměly překrývat topení, měly by končit asi 5 centimetrů nad ním.

Teplé barvy

Žlutá, oranžová, hnědá, červená nebo zelená. Tyto barvy působí hřejivě a příznivě stimulují naše smysly. Volte je do místností, kam se nedostává příliš slunce a působí na vás studeně. Pocitově se ohřejete i s dobře zvoleným povlečením, přehozy a polštářky.

Hřejivé materiály

Mikroplyš je tvořen krátkými hustými chloupky, které jsou jemné na dotek a krásně vás v zimě zahřejí. Stejně tak bavlněný flanel má svou typickou strukturu, do které bude potěšením se zachumlat. A nezapomeňte ani na přírodní vlnu.

Zvolte správné osvětlení

Může se to zdát jako malicherné, ale špatně zvolený odstín světla žárovky může místnost opticky velmi ochladit. Vybírejte tak odstíny spíše dožluta, pokud toužíte i po zářivě bílé, tak ji využijte jako bodové světlo osvětlující třeba polici s dekoracemi, obraz nebo vitrínu, ale ne jako hlavní světlo v místnosti. Studené bílé světlo ve většině případů promění útulný pokoj ve sterilní a neosobní místnost, jakou známe spíš z nemocnice.

Zdroj: prozeny.cz, bydleni.instory.cz, deho.cz