Konvičky plné vody připravené pro sousedku, která ráno vybere schránku, odpoledne zalije květiny a zkontroluje, jestli funguje lednice, to už může být pasé. Samozavlažovacích systémů do interiérů je spousta. Některé vypadají dobře, jiné jsou především funkční.

Květináče

Samozavlažování květin je obor, který je tak obtížný, až se nechce věřit, že vůbec ty květiny mohou růst. Truhlíky a květináče se zamozavlažováním mají různé druhy průsaků vody ke kořenům – dlouhými knoty, vplétanými či gázovými podložkami… Na některé květiny prý lépe působí jeden systém, na druhé další. Ale nebudeme si nalhávat, že všichni výrobci vymysleli zeměkouli. Prostě jde o standardní způsob, jak vzlínáním vody ze spodní části květináče přivést vodu ke kořenům.

Samozavlažování Autor: Archiv firem Autor: Archiv firem

Pokud budete vybírat, hledejte hlavně takový květináč, kde zjistíte, kolik je už dole vody a kam budete moci jednoduše nalévat. Některé z nich mají velmi nešťastně řešené vpusti a víc vody vybryndáte, než nalijete dovnitř. Proto bychom doporučili dolévání horní – v místech klasického zalévání, kde vybryndání znamená, že voda nateče ke kořenům. Spodní zalévání přes hubičku u dna nádoby silně omezuje manipulaci s vodou.

Samozavlažování Autor: Archiv firem Autor: Archiv firem

Cenové rozpětí je velmi velké. Především u květináčů, protože zde se ke slovu dostává i design. Pokud se budeme držet truhlíků, tak záleží na velikosti, tvaru a způsobu zalévání a distribuce vody ke kořenům. Cena se pohybuje od 70 do 400 korun.

Zavlažovače

Externí zavlažovače fungují na několika principech. Na trhu je například jednoduchý na principu vzlínání vody, kdy vedle květináče postavíte lahev s vodou (na 10cm květináč stačí litrová lahev) a ponoříte do ní jeden díl zavlažovače. Přes knot integrovaný do bužírky je voda přiváděna do samotného zavlažovače zapíchnutého ke kořenům květiny.

Samozavlažování Autor: Tchibo Autor: Tchibo

Dále jsou samospádové zavlažovače, které fungují na principu obrácené lahve. Domácí úpravy zapíchnutých lahví mají občas problémy s množstvím dodávané vody. Navíc vypadají opravdu strašně. To designově kvalitnější jsou jednoznačně zavlažovací koule, které můžete pořídit například v ochodech značky Tchibo.

Dávkování vláhy rostlinám zajišťují po dlouhou dobu: voda je postupně uvolňována do půdy. Koule jsou skleněné – se 60% podílem recyklovaného skla. Ručně foukané. Je vidět, kolik je v kouli vody.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com