Bylinkové zákoutí na zahradě je mnohostranně užitečné. Od jara do podzimu máme k dispozici čerstvé výhonky bylinek, květy, listy i semena. Aromatické rostliny zároveň vytváří půvabné zátiší, které se často stává nejvyhledávanějším místem k odpočinku. Jsou totiž pohledné, přívětivé, a pokud zvolíte před větrem chráněné stanoviště, jejich vůně se bude na místě držet.

Místo pro bylinkový záhon

Zejména středomořské bylinky (tymián, levandule, rozmarýn, oregano) milují slunce, proto jim vyberte slunné stanoviště. Čím více slunce dostanou, tím aromatičtější budou. Máta nebo meduňka ocení spíše polostín. Máta vám dobře poroste i ve vlhčích koutech zahrady. Dostatek vláhy i slunce potřebuje bazalka.

Pokud nemáte na zahradě příliš místa, můžete bylinky pěstovat i mezi ostatní zeleninou. Rostliny si budou dokonce vzájemně prospívat. Například k mrkvi zasazujte majoránku, k salátům levanduli, k rajčatům bazalku.

Zdroj: Youtube

Velikost a tvar záhonu

Velikost a tvar bylinkového záhonu uzpůsobte svým potřebám i rozměrům zahrady. Bylinkový záhon může mít klasický obdélníkový tvar, můžete ho pojmout jako skalku, můžete zvolit kruh nebo ovál. Populární jsou také bylinkové spirály nebo šneky, kdy pomocí kamenů a půdy vytvoříte požadovaný tvar a do něho vysazujete bylinky.

Orientace bylinkového záhonu

Některé druhy bylinek jsou poměrně odolné, přesto jim bude svědčit závětrné místo. Optimální je zvolit orientaci bylinkového záhonu na jih nebo východ. K bylinkovému záhonu byste také měli mít pohodlný přístup, aby se vám dobře obdělával. Vytrvalé byliny můžete v půdě nechat přes celou zimu, stačí je jen překrýt chvojím.

Výjimkou je rozmarýn, který na zimu vyjměte z půdy, přesaďte do květináče a přechovávejte v nevytápěné místnosti. Půdu v květináči je třeba udržovat vlhkou, aby rozmarýn neuschl.

Příprava půdy před výsadbou

Bylinky nejsou náročné na živiny, jako například některé druhy zeleniny. Dobře vám porostou v propustné půdě, kterou můžete obohatit o kompostovanou zeminu. Pokud pěstujete bylinky v truhlíkách, můžete pořídit přímo substrát pro pěstování bylin, který prodávají v zahradnictví. Pokud je půda příliš kyselá, přidejte vápno, aby se zvýšila úroveň pH. Pokud je půda příliš zásaditá, přidejte síru, aby se snížila úroveň pH. Smíchejte organickou hmotu, jako je kompost nebo dobře rozleželý hnůj, aby se zlepšila struktura a úrodnost půdy. Před výsadbou půdu dobře připravte. Odstraňte ze zeminy veškerý plevel, včetně kořínků a oddenků.

Zdroj: ireceptar.cz, abecedazahrady.dama.cz