Většinu potravin určených k zamrazení jednoduše uzavřeme do krabičky nebo uzavíratelného sáčku a dáme na mrazák. Bylinky mají ale specifickou strukturu a je to s nimi složitější. Jemné lístky bazalky, petrželky, libečku a mnohých dalších rostlinek se v mrazivém klimatu mrazáku vysuší a místy zčernají. Lépe jsou na tom bylinky tvrdé, jako je tymián, rozmarýn nebo citronová tráva, na měkké lístečky ale musíme použít nějaký fígl.

Bylinky by se v zásadě neměly zamrazovat jen tak, lepší je zalít je vodou a uchovat "v ledu". Pro jednodušší dávkování si můžeme vypomoci tvořítky na led; vzniklé ledové kostky druhý den z tvořítek vyjmeme a dále už uskladňujeme v sáčku. Místo vody se dá použít také panenský olivový nebo jiný kvalitní olej. Ten se v mrazničce nijak neznehodnotí, po rozmrznutí získá zpátky svou původní konzistenci.

Jestliže máte rádi bylinky v polévkách a omáčkách, můžete je před zmrazením zalít zeleninovým nebo masovým vývarem. Bylinkové kostky tak budou sloužit jako všestranné dochucovadlo.

  • Bylinky zamrazujte hned poté, co je natrháte. Nejlepší je nasbírat je v ranních hodinách, kdy jsou nejvíce svěží a šťavnaté.
  • Chuť a aroma bylinek v pokrmu vyniknou nejlépe, když je do jídla přidáte až těsně před koncem vaření.