Spousta odborníků řekne, abyste si raději zavolali odborníka. Jenže kde dnes seženete elektrikáře, kterému byste řekli, že chcete zapojit lampičku nad postel. Vysměje se vám. A zavolat si „hodinového manžela“ můžete, jenže pak bude lampička či lustr stát dvojnásobek, protože si naúčtuje dojezd a práci. Tak pojďme to zkusit společně.

Zásady

Ještě dřív, než začneme cokoli dělat, musíme si říct několik zásad. Především světla by neměla nikdy být na nebo poblíž hořlavých materiálů. Zavěšení čehokoli elektrického na dřevo by mělo být „posichrováno“ nehořlavou a tepelně izolující podložkou.

Pokud instalujete světlo poblíž vody, musí mít vhodné krytí. To je, jak moc odolává vodě. O tomto tématu jsme psali ve zvláštním článku.

Pokud věšíte lustr, vždy se zavěšuje na háky nebo speciální držáky a NIKDY nesmí viset na přívodním kabelu.

Důležité je, že vodiče by neměly být poškozené, pokroucené, izolace narušená.

Nejdůležitější při práci s elektřinou je, že vždy musí být pojistky vypnuté!

Co je to za dráty?

Pokud máte starý dům, může se stát, že ze zdi na vás budou koukat dráty jen dva. Někdy dokonce ani nebudou označené. Pak je důležité elektrikářskou zkoušečkou zjistit, který drát je „živý“, tedy teče v něm elektřina, a který je takzvaný nulový vodič. Nevíte to? Zkuste jednu variantu, a když světlo svítit nebude, vyměňte je.

  • Černý nebo hnědý je drát fázový. V něm bychom tedy naměřili napětí (označení L)
  • Modrý drát je nulový (N)
  • Zelený drát je ochranný, říká se mu také zemnicí (symbol zemnění)

Zapojení

Popíšeme vám nejjednodušší zapojení. Samozřejmě, že se může výrazně násobit a být složitější a složitější, pokud máte velký a složitý lustr. Ovšem klasická lampička i všechny lustry v sobě mají svorkovnici, takzvanou čokoládu. Jsou buď samosvorné (strčíte kovový konec drátu dovnitř a už ho nevytáhnete), mechanicky svorné (navrchu mají malé páčky), nebo šroubové.

Na svorkovnici spojte proti sobě stejně barevné dráty

  • Hnědý na hnědý
  • Modrý na modrý
  • Zelený na zelený nebo speciální svorku se symbolem zemnění


Někdy bývá u svorkovnice jednoduchý popis. N (pro místo zapojení nulového modrého drátu), L (místo pro zapojení fázového hnědého nebo černého drátu) a symbol zemnění nebo písmena PE pro zapojení zeleného ochranného drátu.