Říkáte si, zda papriky prořezávat, či nikoliv? Odpověď zní ano. Tento krok má velký význam. Díky němu zvýšíte úrodu a zajistíte zdraví rostlin. Jak zaštipování provádět, aby bylo efektivní a účinné? Stačí jen dodržet několik kroků. Potom se budete moci těšit z vynikajících a zdravých plodů.
Papriky není nutné zaštipovat jako rajčata, ale to neznamená, že nepotřebují žádnou péči. Ba naopak, je velmi důležité se o ně starat. Nesmí být příliš husté, pak by je totiž mohla napadnout plíseň. Raději tedy často kontrolujte jejich vzhled a zbavte je přebytečných listů či dokonce větviček, které příliš zahušťují korunu keříku.
Paprikám se zaštipuje stonek v době, kdy mají rostliny na výšku zhruba 30 cm. Zaštípnutím se rostlina mírně zbrzdí v růstu a rozkošatí se, což je žádoucí. Na více větvičkách může vyrůst více plodů. Uvádí se dokonce, že díky zaštipování se zvyšuje výnos o zhruba 20 %.
Otrhejte přebytečné listy
Skvělým způsobem, jak pomoci paprikám plodit, je zlikvidovat listy, které jsou u země. Skrze listy na zemi totiž mohou papriky napadnout nejrůznější škůdci, kteří žijí v půdě. Ne vždy je ale takhle snadné se škůdců zbavit. Pokud na paprikách naleznete mšice, molice či jiné škůdce, pak je třeba sáhnout po postřiku, aby byly papriky krásné, zdravé a plodné.
Připravte si organický postřik proti škůdcům
K přípravě postřiku proti škůdcům budete potřebovat litr odstředěného mléka, devět litrů vody a čtyřicet kapek jódu. Vše nalijte do nádoby a promíchejte. Pak roztok zřeďte 10 l vody a postříkejte listy paprik z obou stran. Na začátku je ideální interval jednou za tři dny, pak frekvenci snižte na jednou týdně. Pokud je to nutné, není problém interval zkrátit.
Zdroj: ireceptar.cz, chalupari-zahradkari.cz