V čem dobré zavařování okurek spočívá? Především v tom, že všechno musí být čisté. Okurky musíte pečlivě vydrhnout kartáčkem a omýt, sklenice vyvařit a nezapomeňte ani na víčka. Byla by škoda se s tím pachtit a pak všechno vyhodit jen proto, že se uvnitř vytvoří plíseň.

Co pak potřebujeme? Hlavně ty okurky. Na zavařování jsou lepší malé a tvrdší. Nerozvaří se, jsou křupavé a lépe se s nimi naplní sklenice. Větší okurky tak nechte na vaření v kuchyni, nebo si vyrobte speciální sklenice s velkými okurkami na pozdější použití v kuchyni.

NAŠE ČLÁNKY NA TÉMA ZAVAŘOVÁNÍ:

Ingredience:

Další důležitá věc jsou ingredience. Někdo dává do okurek křen, někdo ne. Někdo tam dává mrkev, jiný ne. Takže vezměte náš recept jako jeden z návodů, jak se mohou okurky dělat a co se do nich dá dát.

Kopr, 5 koleček mrkve, čtvrtka cibule nakrájená na proužky, 4 zrnka pepře, 6 zrnek nového koření, kousek křenu, několik hořčičných semínek, lžička soli, 2 lžíce cukru, 100 ml octa, Deko a voda. Kdo chce, může dovnitř dát i česnek, kolečka petržele, bobkový list, feferonku, vinné listy nebo hřebíček.

Postup:

Na dno sklenice dejte mrkev, část cibule, pepř, nové koření a hořčičná semínka. Pak nandejte do sklenice okurky, které proložte zbytkem cibule a vložte mezi ně i kousek křenu. Zalijte pak sklenice zálivkou, kterou jste si připravili ve vedlejším hrnci. Do ní dáte cukr, sůl, ocet a vodu. Všechno samozřejmě v poměru daném pro množství sklenic.

Malá poznámka:

Někdo přidává Deko a jiné zavařovací a kořenicí přípravky. Nic tím nezkazíte. Jen je dávejte opatrně, ať nejsou okurky už překořeněné. To poznáte podle toho, že štípou na jazyku.

Zavařování:

Sklenice pečlivě očistěte čistou utěrkou a zavíčkujte. Zavařujte je na teplotu 85 stupňů. Většinou se řiďte objemem sklenic – ty s objemem 0,7 litru zavařujte zhruba 20 minut (jde o dobu, při které je 85 °C), poloviční o pět minut méně, litrovky zhruba o pět minut více. Když si nejste jisti, raději počítejte s kratším časem než delším. Pak totiž vzniknou z okurek blátivé kusy.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com