Okrasné traviny jsou v současné době poměrně oblíbenou ozdobou zahrad. Mohou vytvářet hezké zákoutí u bazénu, nebo být nepřehlédnutelným solitérem. Jejich výhodou je to, že zahradu zdobí nejen v letní sezóně, ale pěkný pohled je na ně i v zimním čase. Jenže na zimu je nutné udělat pár základních kroků, bez nichž by jim chlad mohl ublížit.

Vysoké trávy nestříhejte

Základní pravidlo u vysokých trav říká, že byste je neměli na zimu stříhat, i když se to samo nabízí, protože jsou uschlé a jejich barva přešla ze zelené v béžovou. Pokud byste ale takto učinili, je dost možné, že vlivem vlhkosti by jim mohly uhnít kořeny. Mráz jim nevadí, ale příliš vody ano. Lépe snášejí suchou zimu.

Přihnojte je

Přestože okrasné traviny jsou schopné růst i v chudých půdách, trochu té výživy pro bujnější růst také potřebují. Na podzim jim proto dopřejte hnojení univerzálním hnojivem a klidně okolo trsů navezte kůrový mulč, který brání prorůstání plevele a také chrání aspoň trochu před nízkými teplotami. Další volbou jsou oblázky, jimiž záhon s travinou pokryjete.

Zdroj: Youtube

Vyšší trávy svažte do snopů

Koncem listopadu nebo začátkem prosince, kdy jsou již trávy zcela suché, můžete vyšší a vysoké okrasné trávy, jako je například ozdobnice, dochan, pampová tráva, proso nebo třtina, svázat do snopů. Ostatní traviny není třeba svazovat, ochudili byste se tak o krásný pohled na jejich ojíněná stébla.

Jak svázat okrasné trávy

Z vysokých kvetoucích ozdobných travin nejprve odstraníme květy těsně nad listy. Ty můžeme přímo ve váze usušit a vytvořit z nich pěknou dekoraci, která nám vydrží mnoho měsíců. Pomocí provázku, nejlépe v přírodní barvě, trs svážeme do snopu. Trs nejprve obejmeme a po směru hodinových ručiček zlehka zakroutíme.

Provázkem snop pevně svážeme, nemusíme se bát, že bychom rostlinu poničili, na jaře stejně všechny listy i stébla odstraníme. Nejčastěji stačí trs svázat ve dvou třetinách výšky, ty vyšší můžete svázat i v dolní části. K rostlině přihrneme půdu a uschlé listy, které zatížíme chvojím. Brzy na jaře ještě před rašením trsy sestřihneme přibližně 10-15 cm nad zemí.

Jak zazimovat choulostivé okrasné trávy

Do středu travních trsů choulostivějších druhů, jako je například pampová tráva nebo kavyl obrovský, nasypeme suché listí a vytvoříme asi 50 cm vysokou nastýlku. Po svázání do snopu je ještě po obvodu přikryjeme chvojím nebo bílou netkanou textilií. Ke spodní části rostliny přihrneme půdu a uschlé listy, které zatížíme chvojím.

Zdroj: zahradnictvi-flos.cz, zahradaapriroda.cz, nasezahrada.com