Pařezu se můžete zbavit buď biologicky, mechanicky, nebo chemicky. Mechanická práce je nejrychlejší, biologická a chemická zabere více času, mají ale své výhody.

Připravte si bagr nebo traktor

Likvidace se dá provést ale i profesionální frézou. Velkou nevýhodou je, že tato mechanizace rozrývá trávník a zničí vám záhon. Můžete se do likvidace pustit i krumpáčem, to zabere sice hodně času a vezme vám to dost energie, ale odstraníte tak postupně celý zbytek kmene a neponičíte trávník na metry daleko.

Jak na biologickou likvidaci?

Existují v podstatě dvě varianty – houbami nebo ohněm. Nejekologičtější variantou je likvidace houbami, nedáte si na zahradu žádné chemikálie. Je to snadné. Do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, třeba hlívou ústřičnou nebo václavkou obecnou. Dejte si jen pozor, ať vám houby nenapadnou i živé stromy.

Likvidace ohněm se příliš nedoporučuje. Obzvlášť pokud se pařez nachází poblíž domu, záhonu nebo třeba pole.

Čtěte také

Pařez v zahradě

Čtěte také

Starý pařez poslouží jako stolek, květináč i zahradní dekorace

Chemikálie jsou taky cesta

Tato cesta je fyzicky nenáročná, musíte se ale obrnit trpělivostí. Aplikujte přípravek půl roku nebo rok po pokácení, ne dříve – pařez v sobě už nesmí mít mízu. Případně můžete pařez natřít i na podzim, v té době stahuje pařez mízu do kořenů. Do pařezu vyvrtejte hluboký otvor o délce asi 20 centimetrů. Stejnou díru udělejte i ze strany tak, aby se propojila s první dírou. Pokud je pařez větší, nebojte se udělat děr více. Do díry nasypte sypký přípravek, typicky dusičnan draselný, a zalijte ho teplou vodou. Pařez zakryjte igelitem, aby se do děr nedostala voda, a vyčkejte asi 4-6 týdnů, než se pařez rozloží. Průběžně doplňujte dusičnan.

Zdroj: ireceptar.cz