Vůně by v každém případě měla interiér jen podtrhnout, není vhodné to s ní přehánět. Zejména v ložnici a v pracovně může výraznější vůně působit spíš rušivě a vyvolat bolest hlavy. Ve společenských prostorách je potřeba, aby vůně byla příjemná všem členům rodiny. Je přitom přirozené, že v každém ročním období budete mít náladu na vůni jinou.

Zatímco k létu se hodí svěží a lehká vůně květin, oceánu či bylinek, na podzim přejdeme k vůním sytějším, například ovocným. V zimním čase a zejména v období Vánoc nám krásnou atmosféru navodí vůně jehličí, citrusů a různého koření, aby ji na jaře vystřídala vůně rašící trávy a časně kvetoucích cibulovin.

Vůně v bytě Autor: Shutterstock.com

Máte-li interiér laděný do určitého stylu, budete s ním chtít sladit i vůni. Rustikální styl nejlépe doplníme vůní z přirozených zdrojů, jakými jsou třeba sáčky se sušenými bylinkami, mletá káva, vanilka nebo čerstvě upečený jablečný štrúdl se skořicí. V koupelně se nám může rozvonět levandule nebo uklidňující meduňka, obývák provoní mísa s ovocem.

K interiérům v bohémském stylu budou ladit silnější vůně exotické, například eukalypt nebo santalové dřevo. Vyznavači minimalismu naopak zvýrazní svůj moderní byt vůní zcela nenápadnou, třeba růžovou či jasmínovou.

Vůně v bytě Autor: Shutterstock.com

Čím provonět...

Když pomineme dnes už méně populární spreje a stromečky do auta, nabízejí se nám různé vonné svíčky, rozličné esence do aromalamp, pot-pourri a difuzéry. Hořící svíčky ovšem musíme mít neustále na očích, což za běžného chodu domácnosti není dost možné. Alternativou ke klasické aromalampě je lampa katalytická, která uvolňuje esence do ovzduší s pomocí rozehřátého kamene, a nemusí tedy po celou dobu hořet.

S aromatickými esencemi se ovšem dají dělat malé triky i bez lampy. Stačí kápnout pár kapek do směsi, kterou umýváte podlahu, nebo na vnitřní stranu ruličky toaletního papíru. Stejným způsobem lze rychle osvěžit i odpadkový koš: nakapejte trochu éterického oleje na vatový tamponek a vložte ho do koše. Vůně přebije veškeré nepříjemné pachy a vydrží až do chvíle, kdy koš vynesete.