Mezinárodní tým společnosti AkzoNobel složený z odborníků působících v oblasti interiérového designu, architektury a módy každoročně sleduje a analyzuje barevné trendy v interiérech. Z výsledků analýz pak následně definují pět barevných trendů představujících hlavní směry, kterými se budou barvy v interiérech vyvíjet v nadcházející světle fialová barva = sladká vzpomínka Autor: archiv sezóně. Závěry odborníků jsou publikovány v knize Colour Futures, v níž je představena také barva roku. Ta byla minulý týden představena také v Praze.

Ústředním motivem pro rok 2010 bude změna. Po období nejistoty přichází období návratu k trvalým, skutečným a nadčasovým hodnotám. Nálada ve společnosti bude směřovat k individualitě – bereme na sebe odpovědnost za naše osudy; staráme se o svět tak, abychom jej mohli předat dalším generacím v solidním stavu; chceme být více proaktivní ve smyslu přispívání do naší společnosti.

„V roce 2010 bude možné pozorovat příklon k barvám, jejichž nálada je uvolněnější a které vyvolávají větší optimismus. Jde o odstíny, jež dokážou pozdvihnout ducha v časech, jimiž procházíme. Tento obnovený pocit svěžesti je klíčovou charakteristikou palet. Každá jednotlivá rodina barev je soudržná a obsahuje jemné přechody barev barvy pro svobodného ducha Autor: archiv nebo barevnou neurčitost. Obecně budou dominovat střední tóny, které jsou někde doplněny krémově bílou - bude zřejmý menší výskyt tmavých odstínů. Energické pastely jsou novou oblastí, která se dostává do popředí, a vytlačuje tak mnohé saturovanější odstíny minulých let. Jejich lehký nádech dodává pocit naděje a modernosti. Oživení chladnějších neutrálních a přírodních odstínů a zářivě jasné pastely působí jako dávka osvěžujícího tonika,“ odhaluje barevné trendy nadcházející sezóny Nicki Barton, vedoucí designérského týmu společnosti AkzoNobel.

Barva roku 2010

Tým odborníků také každoročně vyhlašuje barvu nadcházejícího roku. Pro rok 2010 se jí podle nich stane vzdušná modř. Tato barva má symbolizovat optimismus, obnovenou energii, pozitivní dynamiku a nové začátky. Modrá je v psychologii barev spojována s pocity čistoty, dobra a naděje. Přináší asociaci vzduchu a moře. Bude Autor: archiv symbolem základní myšlenky - změny, která má v příštím roce nastat. Pro rok 2010 bylo definováno pět klíčových motivů v oblasti interiérového designu, z nichž každý představuje určitý životní postoj, náladu či trend.

Tichý vesmír - paleta temně šedých modří, tyrkysů a nerostných šedí. Tato barevná řada vytváří dojem rafinované elegance a neokázalého luxusu. Je ztělesněním ticha a meditativní relaxace.

Těkavá fantazie - paleta výrazných, svěžích odstínů, které směřují především k mladé generaci. Je oslavou rebelie, syntetiky a vtipně pracuje s estetikou na pomezí kýče.

Autor: archiv

Návrat ke kořenům - naopak mírně konzervativní kombinací zemitých, pastelových tónů, které nezastírají svou inspiraci v přírodních materiálech, jako jsou dřevo, písek nebo kámen.

návrat ke kořenům Autor: archiv

Sladké vzpomínky - vychází z čím dál populárnější retro-estetiky. Vyjadřuje melancholii a nostalgii po starých časech, činí tak ale s vtipem a postmoderní ironií.

sladké vzpomínky Autor: archiv

Svobodný duch - je opět sadou světlejších a výraznějších barev. Tyto odstíny jsou inspirovány etno-folklorem, graffiti a alternativní kulturou ulice obecně.

svobodný duch Autor: archiv

-var-Foto: AkzoNobel