Slunečnici topinambur nejspíš znáte. Jejím hlízám se říká topinambury nebo také židovské brambory, setkat se můžete i s názvem jeruzalémské artyčoky. Vyznačují se jemnou, nasládlou chutí a na rozdíl od brambor je můžete jíst i syrové, třeba jako součást salátů.

Do čeledi hvězdnicovitých patří také jakon, který je u nás známý méně. Jeho výrazné žluté květy připomínají slunečnici, zatímco hlízy se nápadně podobají topinamburům. Jak topinambury, tak jakony obsahují kromě řady vitaminů a minerálních látek také inulin, který v těle funguje podobně jako inzulin a upravuje zvýšenou hladinu cukru. Oba druhy se proto mohou stát přes svou sladší chuť součástí jídelníčku lidí s cukrovkou.

Když přijde na pěstování, v našich podmínkách se mnohem více daří topinamburům než jakonu, a to je asi také důvod, proč je jakon v našem povědomí upozaděn. Topinambury se dají vysazovat na jaře i na podzim, hlízy přes zimu v půdě vydrží. Podzimní výsadba by nicméně měla proběhnout co nejpozději, aby rostliny nestihly vyrašit, nadzemní část by pak zmrzla.

Jakon je oproti tomu náročnější na teplo a zejména ve vyšších polohách můžete mít s jeho pěstováním problém. Ačkoli je jakon v domovském Peru vytrvalou rostlinou, v našem pásmu ho lze pěstovat jen od jara do podzimu, přes zimu v půdě nevydrží.

V kuchyni můžete s oběma druhy nakládat podobně jako s brambory. Zkuste je třeba nakrájet na kolečka a zapéct se smetanou a sýrem. Vařenými hlízami lze nastavit bramborovou kaši, výborně chutnají i pečené v troubě s bylinkami a česnekem. Oba druhy lze jíst i v syrovém stavu nebo z nich vyrobit kompot.