Letošní zima byla krutá. Není tedy divu, že se již těšíme na teplejší dny a hlavně na ty letní, kdy se trochu ohřejeme. Ale co když bude léto opravdu horké! Dnes příjemná představa, ale v příliš parném létě si začneme stýskat po nějakém osvěžení. V takovém případě se hodí mít se kde osvěžit. Bazén na zahradě v opravdu parném létě pak bývá přímo k nezaplacení… Pokud jste se rozhodli pořídit si venkovní bazén, nezbývá vám, než podstoupit náročný proces výběru vhodné firmy. Předtím než se svěříte do rukou konkrétní společnosti, seznamte se nejen s jejími produkty, ale svou pozornost věnujte také zárukám a cenové politice, kterou se řídí. Každá firma má jiný způsob účtování. Informujte se proto, zda uvedená cena zahrnuje kompletní dodávku na klíč včetně vybavení, nebo jestli se jedná pouze o základní cenu. Výběr firmy V neposlední řadě by vás měla zajímat doložitelná doporučení předešlých zákazníků a následný servis, který firma poskytuje. Určitou jistotou bývá dlouholeté renomé nadnárodních firem, které garantují certifikovanou kvalitu. Nemusíte se ani bát navýšení ceny, ta se samozřejmě musí přizpůsobit domácí konkurenci. Nejvýhodnější je, pokud společnost nabízí dostatečný výběr doplňků a jejich mutaci, případně možnost individuálního řešení. V důsledku jistě také oceníte, pokud bude firma sídlit v blízkosti vašeho bydliště, ušetříte tak čas a vyhnete se případným komplikacím při nevyhnutelných konzultacích během přípravy, výstavby a provozu bazénu.

Při výběru firmy by pro vás tedy jistě mělo být rozhodující i hledisko časového rozvržení stavby a rychlost, s jakou bude bazén připraven pro první dokonalou šipku ode dne, kdy podepíšete svou objednávku. Luxusní zapuštěný zahradní bazén si dnes můžete pořídit i během léta. Tzv. francouzský bazén lze díky patentovanému systému ztraceného bednění a bezpotrubní filtraci kompletně postavit a uvést do provozu během 10 až 14 dní. Cena Ceny zahradních bazénů se pohybují od několika tisíc až třeba po půl milionu korun. Nejlevnější jsou tzv. dětské nadzemní bazény, až desetkrát dražší jsou pak plastové, pozinkové nebo laminátové, mezi esteticky i kvalitativně nejvyšší třídu s životností na několik generací patří železobetonové bazény francouzského typu. Při výběru vhodného typu bazénu ale nikdy slepě nepodléhejte reklamě. Důkladně se přesvědčte, co všechno inzerovaná cena zahrnuje. Často si firma zvlášť účtuje například cenu zemních prací, obrubních kamenů, filtračních zařízení a dalších prostředků pro údržbu. I u levnějších typů bazénů se stává, že si budete muset navíc dokoupit celou řadu doplňků, bez kterých se provoz bazénu neobejde, a základní cena se tak vyšplhá až na úroveň daleko kvalitnějších rodinných bazénů. Většina firem dnes nabízí eventualitu rozložené platby nebo úvěru, takže si i s průměrným příjmem můžete případně dovolit bazén vyšší kvality, který bude bezproblémově sloužit 20 a více let.

Optimální velikost a tvarNež se pro určitý typ bazénu rozhodnete, pořádně si promyslete, k jakému učelu ho vlastně budete využívat nejčastěji, zda ke kondičnímu plavání, nebo pro cachtání a osvěžení celé rodiny. Pro kondiční plavání totiž stačí bazén o rozměru 2,5 x 4,5 m a protiproud. Pro rodinné koupání je již třeba bazén nejméně 6 x 3 m. Co se týká hloubky bazénu, pak minimální může být 1 m, ale ideální hloubka pro plavání dospělých je 1,2 m. Pokud jde o tvar bazénu, možností je mnoho. Moderní technologie „ztraceného bednění“ dovoluje změnit tvar každých 25 cm. Konečný tvar, velikost i umístění bazénu tedy závisí pouze na konkrétních požadavcích a fantazii zákazníka. Ale všeobecně se dá říci, že obdélníkové bazény jsou vhodné pro plavce. Jejich případné zastřešení a zakrytí je finančně nejméně náročné. Tvarovou fádnost oživí románské schodiště nebo seříznuté rohy. Velmi oblíbeným rodinným bazénem je tzv. ledvinkový typ, který dokáže zcela změnit tvář zahrady a celého domu. Netradiční tvar může být dobrým řešením například při nedostatku prostoru nebo při specifických záměrech architekta i zákazníka.

Údržba Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, prvořadý je výběr kvalitní filtrace. Na našem trhu se vyskytuje několik technologií a filtračních metod. Mezi lidmi panuje obecná představa, že čím více je v bazénu filtračních otvorů, tím je zajištěna efektivnější cirkulace vody. Pravda je ovšem taková, že příliš složité rozvody uvnitř i vně bazénové konstrukce jsou nejčastějším zdrojem poruch a vyžadují poměrně častou údržbu. Otvory v bazénovém skeletu mohou být navíc zdrojem nemalých úniků vody. Z tohoto hlediska se jako ideální jeví použití bezpotrubních filtračních jednotek, které mohou být například ukryty v přístupových schůdcích. Jejich další výhodou je možnost uschování celého zařízení během zimní odstávky bazénu.

i výběru ověřujte:
  • Před podepsáním smlouvy se přesvědčte o cenové politice a záručním i pozáručním servisu firmy.
  • Informujte se, zda inzerovaná cena znamená kompletní výstavbu na klíč, včetně vybavení, nebo jestli se jedná pouze o základní cenu.
  • Mnoho firem nabízí možnost tzv. rozložené platby nebo úvěru, takže si i s průměrným příjmem můžete dovolit bazén vyšší kvality, který bude bezproblémově sloužit 20 a více let. Železobetonové bazény mají prakticky neomezenou životnost, jsou vysoce odolné proti mrazu, únikům vody i pohybům terénu.
  • Samotná výstavba zapuštěného železobetonového bazénu by neměla trvat déle než 2 týdny od prvního výkopu, přes zednické práce, až po odborné zapojení filtrace a podepsání záručního protokolu.
  • Čistota vody záleží nejen na mechanické a chemické ochraně, ale samozřejmě i na výběru kvalitní filtrace. V užitné sezóně je nutno vodu profiltrovat denně, při náhlé změně počasí (bouřka, horké období…) je lepší zkontrolovat základní chemické ukazatele (pH, chlor…).
  • Mezi nejspolehlivější a zároveň nejméně poruchové patří bezpotrubní filtrační jednotky. Vyžadují pouze minimální údržbu a navíc může být celý mechanismus během zimní odstávky uskladněn mimo bazén.

Připraveno ve spolupráci se společností Desjoyaux CZ Foto: Desjoyaux CZ