Zatímco drtiče větve drtí na drobné částečky, štěpkovače je naštípou na kousky o délce zhruba 3 cm. Rozdrcené dřevo z drtičů se proto hodí do kompostu, nebo ho můžete využít jako mulčovací kůru. Kousky ze štěpkovače naopak oceníte, pokud máte kamna nebo kotel na štěpku.

Štěpkovač Bosch AXT 25 D Autor: Oficiální zdroj Štěpkovač Bosch AXT 25 DAutor: Oficiální zdroj

Přestože mají oba stroje podobnou funkci, pracují na zcela odlišných principech. Drtiče zpracovávají větve a zahradní odpad pomocí ocelových nožů, které rotují při vysokých otáčkách a dřevo v podstatě "strouhají". Výhodou drtičů je nižší cena, nevýhodou vyšší hlučnost. V parametrech jednotlivých strojů proto výrobci uvádějí nejen výkon, ale i hlučnost v dB. Ideální drtič by měl být dodán se sběrným vakem, ve kterém nadrcené dřevo snadno přenesete na kompost. Při výběru drtiče čtěte uživatelské recenze - u některých modelů si zákazníci stěžují na nutnost časté výměny nožů. Není žádoucí investovat několik tisíc do přístroje, který se po prvním víkendu ztupí.

Štěpkovač Powersilent 2800 Autor: Mountfield Štěpkovač Powersilent 2800Autor: Mountfield

Štěpkovač na rozdíl od drtiče sám vtahuje větve do stroje a odštípává je ozubeným kolem, které pracuje v pomalejších otáčkách. Je proto mnohem tišší. Protože ozubené kolo dřevo de facto láme, je nutné nechat větve nejprve alespoň týden proschnout, než jimi začneme štěpkovač ládovat. U čerstvě nařezaného dřeva bývá problémem hlavně kůra, která je pružná a nedá se snadno rozlomit. Také v případě drtičů je lepší použít proschlé dřevo, protože mokré by se mohlo lepit na nože.

Drtiče a štěpkovače mohou být poháněny elektrickým proudem nebo benzinem, benzinové stroje pro náročnější v sobě dokonce mohou kombinovat funkci drcení i štěpení. Pro profesionální stroje, jakými jsou třeba štěpkovače za traktor, je u občasného použití lepší zajít spíš do půjčovny než do obchodu.