Mezonet je zejména dobrou investicí, protože se vždy jedná o atypický byt. V každé době se najde dostatek zájemců, kteří hledají něco osobitého a trochu výjimečného – a jsou ochotni za to zaplatit. Pokud má mezonetový byt i terasu, jedná se o skutečnou zlatou akcii rodinného majetku. Na realitním trhu se po mezonetových bytech ptají zejména cizinci, kteří přijíždějí na pár let jako manažeři velkých firem a nechtějí se v Čechách prostě jen „ubytovat“, ale po dobu svého pobytu využívat neunifikovaný prostor.

Nepohodlí na schodišti

Stejně tolik jako výhod, má však mezonet i nevýhod. Překážkou číslo jedna jsou schody. Bez nich by mezonet nebyl mezonetem, ale s nimi je bydlení vždy o něco komplikovanější. Lidé jsou schopni přistoupit na různá točitá nebo zalamovaná schodiště a neuvědomují si, že každý jiný směr chůze vzhůru než pouze rovný je obtěžující.

Apartment 090 od Coolstudio Autor: Oficiální zdroj Apartment 090 od CoolstudioAutor: Oficiální zdroj

Také schodiště může být pohodlné, ale je třeba mu věnovat mimořádnou pozornost. Mělo by být rovné, a nikoliv prudké. Zábradlí je nutností a ostatně bez něj nelze udělit kolaudaci. Bohužel i u nás existují výjimky nebo obcházení předpisů instalací zábradlí „na oko“.

Šířka schodů by neměla být menší než devadesát centimetrů a schodnice musejí být z protiskluzového materiálu nebo alespoň opatřené protiskluzovou úpravou povrchu. O schodech jsme nedávno psali zvláštní článek.

Čtěte také

Schody

Čtěte také

Vše o schodech

Dole zima, nahoře teplo

Dalším problémem mezonetových bytů bývá vytopitelnost. Teplý vzduch stoupá nahoru a nevýhodou víceúrovňových bytů je přetopené patro a chladnější přízemí. Ložnice však bývají situovány v patře, takže ideální stav by byl přesně opačný. Dá se tomu předejít správným dimenzováním topných těles, ale zatímco k projektování topení do standardního bytu postačí rutinní přístup, u toho mezonetového je třeba promyšleného konceptu.

Stejný problém – čerstvý vzduch

Stejným problémem jako vytopitelnost je i větratelnost obytného prostoru. Počet a umístění oken by mělo být projektováno tak, aby bylo možné vytvořit průvan. Mnozí developeři v současné době nabízejí tak zvané loftové byty, které mají dispozici mezonetu a ložnice je v otevřeném patře, kde se kupodivu vzduch ani nehne. Návštěvník má pocit velkého vzdušného prostoru, ale de facto nemůže kvalitně dýchat.

Rekonstrukce bytu v historickém domě od Dom Arquitecta Autor: Oficiální zdroj Rekonstrukce bytu v historickém domě od Dom ArquitectaAutor: Oficiální zdroj

Pro koho je mezonetový byt?

Mezonetový byt se příliš nehodí pro starší a hůře pohyblivé lidi a rodiny s malými dětmi. Prostor pro rodinu by měl být co nejbezpečnější a víceúrovňový prostor nabízí efekt na úkor pohodlí. Je na každém, aby vyhodnotil své potřeby. Pokud žijeme v mezonetovém bytě s dětmi, měli bychom si odpustit skleněné prvky na schodišti, ostré hrany zábradlí a dětský pokoj bychom měli situovat spíše do přízemí. V zásadě lze říct, že mezonet je ideální pro mladé lidi v plné fyzické síle, kteří hledají neotřelé bydlení.

A jak se na mezonetové byty díváte vy? Kdybyste měli tu možnost a peníze, koupili byste si takový byt? Diskutovat můžete pod článkem.