U menších keřů a krátkých plotů do 5 metrů si zřejmě vystačíte s ručními nůžkami, jejichž výhodou je nižší pořizovací cena - nejlevnější pořídíte už od 200 Kč. Při jejich výběru si stejně jako u jiných typů všímejte, jak silné větve jsou schopny přestřihnout a jaká je jejich hmotnost. Také u malých ploch se můžete s ručním plotostřihem pěkně nadřít, když je těžký a tlačí vás do rukou.
Elektrické plotostřihy
Plotostřih s elektromotorem vám umožní dosáhnout krásně rovných ploch a jeho předností je zejména nízká hmotnost, díky které s ním mohou snadno pracovat i ženy a starší osoby. Potřebujete jen dobře přístupný zdroj elektrické energie a musíte se smířit s tím, že za sebou budete při stříhání popotahovat kabel. Elektrické nůžky jsou nicméně nejoptimálnější volbou, když srovnáte poměr výkon-cena, pro úpravu měkkých dřevin s tenčími větvemi.
Akumulátorové plotostřihy
V případě nůžek vybavených akumulátorem vás neomezuje elektrický kabel, takže s nimi můžete stříhat i ve vzdálených koutech zahrady, kam prodlužovačka nedosáhne. Jak dlouho vydrží pracovat na jedno nabití, závisí na napětí a kapacitě akumulátoru, ale i na dalších faktorech, jakými jsou třeba venkovní teplota nebo síla stříhaných větviček. Pracovní doba akumulátorového plotostřihu se většinou pohybuje mezi 20 a 70 minutami.
Benzinové plotostřihy
Plotostřihy poháněné spalovacím pohonem si poradí i se silnějšími větvičkami, práce jde s nimi rychle od ruky a hodí se k úpravě velkých ploch živých plotů. Ovšem k manipulaci s nimi potřebujete také svaly a dobrou fyzickou kondici, protože bývají dost těžké. Navíc musíte počítat s pravidelnou údržbou motoru.
Teleskopické plotostřihy
Pokud vám živý plot přerostl přes hlavu, budou se vám hodit speciální teleskopické nůžky, které dosáhnou do výšky až 4,5 metru. Z důvodu potřeby nižší hmotnosti se vyrábějí jen v elektrické a akumulátorové verzi, i tak ale musíte být připraveni na to, že práce s nimi bude větší záběr, než když stříháte keře ve své výškové úrovni. Jejich hmotnost se pohybuje okolo 4 kg, což je v porovnání s "obyčejnými" plotostřihy docela dost.
Několik rad na závěr:
Při práci s plotostřihem vždy používejte ochranné brýle, i když je figuranti na reklamních obrázcích pokaždé na očích nemají.
Se zastřiháváním plotu začněte už krátce po vysazení, jen tak docílíte hustého zavětvení hned odspodu.
Při stříhání dbejte na to, aby základna živého plotu byla širší než vršek, a to asi o 10 cm na jeden výškový metr. Světlo tak může pronikat rovnoměrně ke všem částem rostliny.