Pokud jste zažili dekorativní éru komunismu, tak jste se nemohli vyhnout období tapetování. Možná ve vás tato doba zanechala negativní vzpomínky, a tím pádem odpor k tomuto docela levnému a rychlému zdobení interiéru. Hoďte pocity za hlavu a jděte s dobou – vytapetujte! 

Autor: archiv Dnešní vzory jsou totiž skutečně dekorativní, nabízeny jsou nejen moderní motivy, ale i romantické, dětské, květinové a mnohé další. Ti, kteří preferují pestré pojetí, zvolí výraznější odstíny, jemnější dojem získají volbou pastelových či zemitých barev. K dostání nejsou už jen tapety z papíru, ale z mnoha dalších materiálů. Autor: archiv Další fotky ve fotogalerii

Dvakrát měř

Při koupi tapet se informujte na rozměr, standardní šíře role je 53 cm, délka 10,05 m, což je 5 m2. Zároveň sledujte opakování vzoru, ten totiž rozhoduje o množství, které je potřeba koupit. Zpravidla se doporučuje pořídit o jednu roli navíc, protože se tapeta mechanicky nestříhá na stejné kusy, ale musí se řezat podle vzoru tak, aby na sebe navazoval.

Autor: archiv Autor: archiv

Nemusí to být jednoduché

Cena role se odvíjí mimo jiné i od materiálu, ze kterého je vyrobena (viz blok). Ten zároveň určuje způsob lepení, strhávání, volbu lepidla Autor: archiv atd. Pokud nejste manuálně zruční, raději ponechte tapetování zkušenějšímu. Každý materiál se totiž chová trochu jinak. Vinylové tapety nejsou tolik poddajné jako papírové, a tak s nimi na stěně už jen těžko budete manipulovat. Výhodnější je v tuto chvíli zaplatit pracovníka než práci a vynaložený čas “hodit do koše“ a začít znovu.

Jak vybrat správně?

To záleží od vašeho vkusu a pojetí interiéru. Nezapomeňte, někdy stačí vytapetovat třeba jen jednu nebo dvě stěny. Docílíte tak výraznějšího vzezření, ale zároveň se v pokoji „neutopíte“ v dekoru. Volbu barev podřizujte okolnímu zařízení, je-li v neutrálních barvách, pak tapeta může být odvážnější. Nezapomeňte, že i nejmodernější dekory se Autor: archiv jednou okoukají. Jste-li milovníky změn, pak se nebojte a nalepte si na stěnu třeba i něco ulítlého. Stejně to za pár měsíců bude jinak. V opačném případě buďte raději střídmější. Ačkoli lze tapetu pořídit i za přijatelné ceny, v konečném důsledku bude pořizovací částka i několik tisíc korun.

Důležité symboly

Volba materiálu také rozhoduje o údržbě stěny. Každá role je proto označena symboly (podobně jako textilie), které vypovídají o způsobu lepení, strhávání i údržbě. Nejste-li si jisti, kterému materiálu dát přednost, pak zvažujte i provozní podmínky. Máte děti, psy? Pak bude vhodnější omyvatelný povrch. Autor: archiv Další fotky ve fotogalerii

Některé materiály, z nichž se vyrábějí tapety

  • Autor: archiv Vliesové tapety - jsou ze speciální buničiny a polyesterových vláken s přídavkem polymerového pojiva. Lepidlo se nanáší pouze na stěnu, tapety jsou bezezbytku odstranitelné suchou cestou. Jsou omyvatelné, stálobarevné a odolávají vlhkosti.
  • Vinylové tapety - tvořeny jsou vrstvou papíru nebo tkaniny, na kterou je plošně nanesena vrstva PVC, většinou s raženou strukturou povrchu. Jsou omyvatelné a po stažení ze stěny zůstane jen vrstva makulatury, která je ideálním podkladem pro novou tapetu.
  • Papírové tapety - jednovrstvé tapety jsou vyrobeny z mačkaného papíru a mají krátkou životnost, dvouvrstvé jsou opatřeny ochrannou vrstvou, čistí se pouze suchým způsobem.

Autor: archiv

-zal-Foto: www.matflowers-design.cz, Guild