Bazalka jako lék

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Jednoznačná odpověď zní ano. Bazalka je voňavá, dobrá, a ještě navíc léčivá. Vašemu „drobečkovi“ žvýkání jejích lístků spolehlivě uleví od zažívacích obtíží (zejména od nadýmání či břišních křečí), zároveň ale působí i protizánětlivě – podporuje vykašlávání, takže je i ideálním lékem při nachlazení. Bazalku ale můžete použít i jako „uspávadlo“, protože celkově zklidňuje a navozuje spánek. Pokud tedy váš potomek nechce pořád zamhouřit oči, možná byste mu měli přichystat zeleninový salát s bazalkovými lístky. Účinněji však bude působit čaj z bazalky.

ČTĚTE TAKÉ:

Bazalkový čaj

Jednu lžíci bazalky přelijte hrnkem vroucí vody a nechte zhruba pět minut louhovat. Dávkování se doporučuje zhruba třikrát denně, jeden hrnek po jídle před spaním.

Bazalka v kuchyni

Jednodušším způsobem, jak dostat do vašeho divocha bazalku, je samozřejmě dobré jídlo. Ale pozor, tato bylinka má jednu osobitou vlastnost. Zatímco v syrovém stavu je voňavá, při kontaktu s teplem své aroma ztrácí. Snažte se proto bazalku použít pokud možno bez tepelné úpravy. Skvěle se hodí k těstovinám, lilku, rajčatům, zeleným fazolkám, rybě, telecímu či jehněčímu masu, ale vynikající je třeba jen s bramborami, mozzarellou či hráškem. Nerozlučné spojení vytvoří i s česnekem, cibulí, pažitkou, koriandrem, mátou či rozmarýnou.

Bylinka, která uleví nejmenším

Kuchyně Autor: Thinkstockphotos.com Autor: Thinkstockphotos.com

Jak už jsme prve zmínili, bazalka je skvělým lékem na trávení. Toho využijte, pokud máte doma miminko starší šesti měsíců. Přimíchejte mu bazalkový lístek do příkrmů z nadýmavých druhů zeleniny, jako jsou brokolice, hrášek, kedlubna, fazolky či květák. Bříško vašeho malého strávníka nebude tak nafouklé a zároveň si s neznámým jídlem daleko lehčeji poradí.

U starších dětí můžete bazalku použít i do pokrmů, které jsou těžce stravitelné, například míchaná vajíčka. Jinak lístky dodají šmak i lehkým těstovinovým či zeleninovým salátům. Pokud používáte čerstvou bazalku, nezapomeňte odtrhávat lístky odshora. Pokud pěstujete bazalku doma na okně, můžete těžit ještě z jedné její vlastnosti – tato rostlinka totiž odpuzuje mouchy a komáry. Takový odháněč hmyzu se v létě určitě hodí.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com