Pro malou domácí zahrádku se nejlépe hodí balkony natočené k jihu či západu. Mějte však na paměti, že horké letní slunce může některým bylinkám pálit listy a zahřívat tmavé květináče. Nádoby proto volíme světlé či hliněné a bylinky v horkých dnech raději přistíníme.

Zahrádka na balkóně Autor: Hornbach Autor: Hornbach

Ze zeleniny jsou pro pěstování na balkoně ideální rajčata, ředkvičky, fazole, paprika, lilek nebo chilli papričky. Co se týká ovoce, i na malém prostoru můžete hravě vypěstovat jahody, rybíz, ostružiny, angrešt, kiwi či sloupovitou jabloň.

Čtěte také

rajcata

Čtěte také

Vypěstujte si bohatou úrodu rajčat. Které odrůdy vybrat?

Na balkóně si můžete vypěstovat i vlastní jahody. Autor: Hornbach Na balkóně si můžete vypěstovat i vlastní jahody.Autor: Hornbach

Na východní straně se bude dařit petrželi, pažitce, popínavým fazolím, hrášku i ředkvičkám. Pokud je váš balkon směrován k severu, měli byste si vybrat porosty, které potřebují málo slunce, jako např. zelí, různé odrůdy salátů nebo hrách; z bylinek můžete zkusit pažitku, petržel, libeček nebo medvědí česnek.

Při zařizování balkonové zahrádky nepodceňte správnou velikost květináče a sazenic vhodných pro tento druh pěstování. „Je to stejné jako u bot, v případě pochybností je lepší zvolit o jedno číslo větší než menší. U pěstebních nádob rozhodně nezapomeňte na otvory pro odvod vody. Dbejte na to, aby kořeny rostliny měly vody vždy dostatek. Zvláště ovoce a zelenina potřebují každodenní zavlažování, které musí být nejintenzivnější v horkých letních měsících. Dobře mohou posloužit i samozavlažovací květináče či truhlíky,“ říká David Benda, odborník na zahradu v projektových marketech Hornbach.

Záhon z europalet Autor: Hornbach Záhon z europaletAutor: Hornbach

Pro malý prostor, jako je balkon, je ideální tzv. vertikální pěstování. „Vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte květináče směrem do výšky. Využijte závěsné systémy nebo si záhon vyrobte z europalet. Jsou levné, lehké a dostupné,“ radí David Benda a přidává návod, jak truhlíky z europalety vyrobit:

„Vyrazte kladivem nepotřebná středová prkna a schovejte si je na zakrytí boků. Do dvou vzniklých “záhonků” vložte netkanou textilii a připevněte ji sponkovačkou. K vytvoření vertikálního záhonku opět vyrazte nepotřebná středová prkna, ale tentokrát je přibijete na paletu tak, aby po vztyčení europalety vznikly truhlíky. A můžete začít sázet.“