V současnosti lze jen těžko najít čistě okrasnou zahradu. Minimálně někde v zákoutí bývá ukrytý poklad v podobě šťavnatých borůvek. S novou slávou se vrací také černý rybíz považovaný za jeden z nejúčinnějších ovocných léků, protože se jeho pupeny používají při výrobě léčivých tinktur. Hitem poslední let se stal muchovník. Právě tento keř nebo také roubovaný strom bývá na zahradách k vidění opravdu často. Majitelé však mnohdy zapomínají, že má jedlé plody. Je totiž natolik okrasný, že od něj ani víc nečekají.
A co všudypřítomný bez černý? I tato stará dobrá klasika si proklestila cestu do udržovaných okrasných zahrad. Sice ne v původní formě s bílým květem, ale zajímavé možnosti použití nabízejí prošlechtěné odrůdy s karmínově zbarvenými listy a květy.
Jestliže vám na zahradě už nezbývá moc místa a okrasných rostlin se nechcete vzdát, zvolte šikovný kompromis. Některé ovocné keře totiž přinášejí stejné bonusy jako jejich okrasní příbuzní, navíc si pochutnáte na plodech plných vitaminů.
Blahodárné bobule
Ovocné keře se do zahrady vejdou vždycky, některé se dají dobře pěstovat i v květináčích na terase. Každý druh drobného ovoce lze do určité míry považovat za léčivý. Plody aronie, borůvek, klikev, brusnic či muchovníku totiž obsahují antioxidanty, takže pomáhají zpomalovat stárnutí organismu, předcházet chronickým onemocněním očí či srdečním chorobám a podporují zdraví pokožky.
Aby tyto látky v těle měly možnost jakkoliv pomáhat, musejí se přijímat v dostatečném množství. Jednoduše řečeno – sníst několik bobulí borůvek moc nepomůže. Určitě ale má smysl jedlé keře pěstovat ve větším množství a čerstvou sklizeň si dopřávat od časného léta do pozdního podzimu.
Chcete číst dál?
- kolik keře s jedlými bobulemi stojí
- které keře mají léčivé i květy
- deset nejlepších keřů s jedlými plody