Autor: archiv Když manželé dokončili úpravu domu, přišla na řadu i výměna kuchyňské linky. Majitel ji stavěl sám spolu se svým bratrem, původně měla tvar písmene L, asi před pěti lety se ale manželé rozhodli ji rozšířit o další úložné prostory a pracovní plochu.

Malá, ale přehledná

Kuchyně je součástí společného obytného prostoru, který je ovšem uspořádán tak, že v něm má každý také možnost soukromí, pokud o ně stojí. Kompaktnost podtrhují i posuvné dveře, které oddělují tento prostor od zbylé části domu. Z chodby se jimi vstupuje do jídelny se stolem a Autor: archiv čtyřmi židlemi. Nalevo od ní je kuchyně, oddělená barovým pultem, napravo obývací pokoj. Kuchyně je poměrně malá, ale přehledná a z hlediska ergonomie velmi dobře uspořádaná, pro potřeby rodiny tudíž dostačující, zvláště když je pohodlné stolování zajištěno v relativně prostorném jídelním koutě s velkým oknem. Při rekonstrukci kuchyně byla sice původní část ponechána, ale doznala také určitých změn, rozšiřující části byly vyrobeny tak, aby odpovídaly stávající lince. Spodní skříňky jsou nyní i pod oknem, kde byla předtím jen pracovní plocha, z horních skříněk byly vyňaty rohové části, které prostor neúměrně zatěžovaly a byly současně i hůře přístupné. Nahradily je zde klasické rovné skříňky. Nové části jsou ve stejném dekoru jako původní kuchyňská sestava. Všechny spotřebiče jsou vestavěné.

  Autor: archiv   Autor: archiv

Masiv, MDF, nerez Autor: archiv Korpus kuchyňské linky je vyroben z lamina, pro dvířka majitelé zvolili masivní dřevo. Horní skříňky odlehčuje prosklení v jantarové barvě s rustikálním vzorováním, které odpovídá celkovému ladění kuchyně. Uspořádání skříněk je ohraničeno vpravo od vstupu lednicí, na protilehlé straně je pak sestava ukončena panelem se zásuvkami a horkovzdušnou a mikrovlnnou troubou. Jako zajímavý akcent zde působí nerezový stojan s policemi na ovoce a drobnosti. Vedle lednice je dostačující pracovní plocha, na niž lze pohodlně vyložit potraviny ke zpracování nebo nákup. Pak následuje varná deska s digestoří a dřez z umělého kamene s odkapní částí a baterií s praktickou sprškou ve stejném dekoru. Pod oknem a po levé straně kuchyňské linky je už pouze pracovní plocha. Ta je z fóliované MDF desky. Vedle lednice je umístěna myčka nádobí, další spodní skříňky slouží pro ukládání nádobí a částečně také Autor: archiv potravin, pod dřezem je odpadkový koš a čisticí prostředky. V pravé rohové spodní skříňce je umístěn karusel, který umožňuje dobrý přístup k uloženému nádobí, a tedy optimální využití tohoto prostoru. Protější rohová skříňka je osazena klasickou policí, pro lepší přístup majitelé v tomto místě zvolili skládaná dvířka. Zásuvky slouží pro přehledné uspořádání příborů a uložení drobnějších kuchyňských pomůcek. Horní skříňky netvoří souvislou řadu, ale jsou vystřídány vloženými poličkami, které celek odlehčí a prosvětlí. Nahoře jsou skříňky zakončeny jednotnými rampami stejné MDF desky, jaká je použita i na pracovní plochu. Rampy nesou doplňkové bodové osvětlení. Horní skříňky obsahují podle zvyklostí křehké nádobí - talíře, sklenky a hrnečky, část slouží i jako příruční skříňka pro koření.

Autor: archiv   Autor: archiv  

Text a foto: Dana D. Daňková