Všichni živočichové se nějakým způsobem projevují a tím vyjadřují svou spokojenost, nedůvěru nebo dokonce upozorní na to, že se děje něco špatného. U lidí stačí číst z gest, mimiky nebo postoje, u morčat je porozumění složitější. Pokud chcete mít se svým mazlíčkem vřelý vztah, musíte ovládnout jeho řeč.

Je morče hlučné? Skvělé!

Věděli jste, že v angličtině se morče řekne guinea pig? „Prase” v názvu není neoprávněné, chrochtání je totiž jedním ze zvuků, které nejčastěji uslyšíte po příchodu domů a znamená jednoduše pozdrav. Zvuků dělají morčata opravdu hodně a každý znamená něco jiného. Už jste nejspíš poznali, že se jedná o velmi komunikativního společníka, na jehož projevy si musíte zvyknout.

Nejčastějším zvukem je kvíkání. I když z něj nejste dvakrát nadšení, morčata se pouze dožadují jídla nebo pozornosti. Už jste si všimli, že kvíkají vždy, když otevíráte lednici nebo sáček s dobrotami? Naučili se, co to znamená, a mají radost, že něco dostanou.

Vrní, pobrukují si a u toho si poskakují? Pro vás jako chovatele je to skvělá zpráva. Znamená to totiž spokojenost.

Zpozornět byste měli, když pískají. Mláďata mohou chtít, abyste se jim vy nebo jejich rodiče věnovali, dospělí mohou panikařit. Proto raději morče zkontrolujte, jestli je vše v pořádku.

Skřípání zuby a ježení srsti zase znamená, že jsou naštvaná. Pokud tyto projevy zpozorujete u dvou samiček, mohly by se poprat. Proto je raději od sebe oddělte.

Stejně jako lidé, i morčata mají svou specifickou řeč těla. Projevů stejně jako zvuků vyluzují opravdu hodně. Pokud jim neporozumíte, nemusí být vaše morčátko dokonale šťastné. Prozkoumejte, co znamenají:

Zdroj: Youtube

Zdroje: https://ctidoma.cz, https://superzoo.cz