Chuanzihe je oblast mezi ohromnými čínskými městy Xi´an Yan´an. Jejich velikost ovšem není nic s jejich historií. Vždyť všude kolem se to jen hemží historickými památkami. Mauzoleum Huangdi, jezero Fudi a národní park a hlavně světoznámá terakotová armáda! Chuanzihe tak byla takové malé chudé místo, kam nikdo nezavítá, nic se tu neděje. Navíc lidé tu bydleli od nepaměti v jeskyních a jejich přístěncích. Chudoba se tu dala přehazovat vidlemi. A tak se Chuanzihe vylidnila a už dlouhá léta tu nikdo nežil.

Jenže s rozmachem turismu se hledají nové a nové možnosti zážitků. Mezi ně patří jednoznačeně i možnost ubytování v netradičních hotelích nebo možnost koupě či pronájmu unikátních apartmánů. A tak se do Chuanzihe může vrátit život.

Office ZHU je čínsko-nizozemské architektonické studio, které má na svém kontě už docela dost zajímavých staveb. Většinou jde ale o velké projekty. Využití starých jeskyní je unikátem. Navrhli hliněné jeskyně zvětšit a zasklít. Využít je z hlediska jak užitku, tak i špičkového designu. Je to netradiční, zajímavé a v místním klimatu, které je opravdu hodně horké, je také bydlení v jeskyni i příjemné.

Architekti se nesnažili vytvářet jakýsi návrat k tradičnímu venkovskému statku, ale vytvořit zázemí pro lidi z města. Lidi, kteří mají rádi pohodlí, klid, design. A tak jeskyně bohatě zásobené světlem ze severního nebo jižního prolomení nabídnou veškerý luxus, a to včetně velkých bazénů, upravené krajiny a hotelového servisu.

  • Autor: Office ZHU
  • Lokace: Chuanzihe, Čína