Tam, kde se z kuchyně propojené s obývacím pokojem vychází na terasu nebo do zahrady (a to je u nově projektovaných rodinných domů skoro všude) jsou nároky na podlahu samozřejmě jiné než v uzavřené místnosti. Podlaha musí být maximálně trvanlivá a bezpečná, při špatném výběru jí hrozí po pár letech poškození, protože do místnosti neustále vcházíme přímo z exteriéru. Dlažba by třeba měla mít vyšší stupeň otěru a rozhodně by měla být nesmekavá.

Dlažba ochlazuje horká místaDlažba se hodí na určitá místa ještě v jednom případě. Před velkými okny nebo balkónovými dveřmi, kudy proudí do interiéru hodně světla a v létě i horké paprsky, bude velký rozdíl v teplotě podlahy. Zatímco když v horkém dni sáhneme na PVC, jakoukoliv dřevěnou podlahu nebo laminátovou plovoucí, vždy budou na dotek teplé. Zatímco dlažba tento kout místnosti udrží v chladu. Vyplatí se proto podlahy zajímavě, ale i z praktických důvodů kombinovat – třeba parkety nebo jinou dřevěnou podlahu dát do míst, kam slunce nezasahuje. Ale na sluncem exponovaná místa může přijít chladná dlažba. Pod ní samozřejmě může být podlahové topení.

Co ocení děti i alergiciTam, kde je alergické dítě (ale také dospělý) dáváme rozhodně přednost podlahám hladkým. Přitom hladkou podlahou rozhodně nerozumíme podlahu kluzkou, smekavou! Naopak takovou, která se co nejlépe udržuje a na které se co nejméně usazuje prach. Superhladké podlahy bez jakékoliv struktury ovšem klamou – prach se po nich přímo smeká, nešpiní se rovnoměrně - a tak uprostřed vypadají stále čistě, ale pod nábytkem se rychle hromadí prachové chuchvalce.

Podlahu vtipně zateplíme Stále se ještě traduje, že pro batole je v kuchyni dobrý koberec, aby bylo na měkkém povrchu, případně v chladnějších bytech v teple. Ale obtížnost údržby mluví proti – výsledek je pochybný, všechna nečistota se z koberce skoro nikdy nevyčistí. Navíc teplo i měkký povrch můžeme na podlahu bez problémů a rychle dodat i jinak – použijeme velké polštáře na sezení a válení, pěnové podložky na rozložení stavebnice, anebo koberečky, nafukovací křesla, houpací lehátka....na výběr je toho opravdu hodně, takže pokud máme velkou kuchyni, nebude to problém.

A co „věčné“ parkety?Parkety jsou, ač se to možná nezdá, pro děti ideální, ale nevadí ani v kuchyni. Dají se sbrousit až dítě povyroste a přejde ke školnímu pracovnímu stolu a po podlaze bude spíše chodit než si na ní hrát. Parkety jsou vhodné i pro alergiky a pro nás všechny je velmi příjemné třeba už jenom chodit bosýma nohama po dřevěné podlaze.

-ag-