Pokud se vám jídelní stůl vejde do obývacího pokoje, máte vyhráno. Spoustu lidí ale takovou možnost nemá a tak hledají jiné řešení, jak vtěsnat alespoň malý jídelní stůl do malé kuchyně. Všechno ale jde, když se chce. Inspirujte se našimi tipy.

Barové posezení

Velmi častým řešením, jak nahradit chybějící jídelní stůl v kuchyni, jsou barové pulty. Praktické jsou, i pokud máte spojený obývací pokoj s kuchyní a chcete jej rozdělit. Jde o efektivní řešení, které pomáhá vymezit jednotlivé obytné zóny. Zvolit si můžete malý barový pult pro dva, ale i větší pro 4 osoby. Záleží jen na velikosti vaší kuchyně. K barovým pultům pořiďte barové nebo polobarové židle.

Sklopné a stohovatelné stoly

Nejjednodušší možností, jak vtěsnat jídelní stůl do malé kuchyně, jsou praktické sklopné stolky, které se po stolování zaklopí podél zdi a nezabírají žádné místo. Během jídla tak stačí sklopný stůl umístit do rovné pozice a zastrčit židle. Tento systém je však vhodný pouze pro dvě osoby. Pokud je vás v domácnosti více, je třeba se u stolu vystřídat.

Součást kuchyňské linky

Dalším řešením, jak ušetřit místo, je klasický jídelní stůl zabudovaný přímo do kuchyňské linky. Kromě toho, že vám ušetří hodně prostoru, vznikne vám i další pracovní plocha. Pokud chcete jednotný vzhled kuchyně, použijte stejnou desku, jako je na pracovní ploše. Nic ale nezkazíte deskou z masivu, která je nadčasová a hodí se téměř v každé kuchyni.

Rozkládací stoly

Dalším řešením jsou rozkládací stoly. Malý stolek pro dvě osoby tak jednoduše rozložíte a usadíte k němu klidně až 6 lidí. Pro tyto příležitosti je však vhodnější přemístit rozkládací jídelní stůl do obývacího pokoje, protože v malé kuchyni je takto velký stůl nereálný. Je třeba mít v záloze i více židlí. Ideální jsou tedy skládací židle, které lze schovat ve skříni, ve sklepě nebo pod postelí.

Široká police

V nejvyšší nouzi skvěle poslouží i širší police, pod kterou zastrčíte stoličky nebo barové židle. Vhodné je umístit polici k oknu, abyste při jídle nekoukali do stěny.

Místo židlí lavice

Pokud se vám do rohu kuchyně vejde alespoň malý jídelní stůl, pořiďte si místo židlí lavice. Díky lavici navíc ke stolu usadíte více lidí. Vhodné jsou zejména lavice s úložným prostorem, do kterého můžete uschovat utěrky, ubrusy, deky či podsedáky. Pokud na lavici rozmístíte pár dekorativních polštářků, stane se z ní i pěkný designový prvek.

Zdroj: Living.cz, Veselebydleni.cz