Po menším nebo vydatnějším přejídání koncem roku bychom se měli dostat zpět do figury a nastolit zase zdravější stravování. V malém časovém úseku od Vánoc do silvestra jsme do sebe dostali nejen mnohem více jídla co do kvantity a tedy kalorické hodnoty, ale také pokrmy často pro náš organismus nezvyklé. Zátěž ještě násobila kombinace mastných a sladkých jídel. Smažené řízky, tučné saláty, k tomu ještě mísa cukroví a vídeňská káva, nějaký ten alkohol, a dílo je dokonáno. Organismus je tak na jedné straně opakovaně přetěžovaný, na straně druhé vyloženě podvyživený, začínají mu pomalu chybět vitamíny, minerály, stopové prvky.

Autor: archiv Za základ jídelníčku bychom si na počátku roku mohli stanovit mrkev, jablka, celozrnnou rýži, jablečnou vlákninu, tvaroh a jogurty. K tomu přidáme nízkokalorická jídla, chceme-li se váhově vrátit do předvánočního normálu. Máme-li navíc přetrvávající zažívací potíže, zrušíme smažená jídla a složité "hotovky". Také vynecháme saláty s majonézou, vajíčky, sýry a salámy.

Bílé živé přírodní jogurty jíme denně - ty bez cukru, umělých sladidel, barviv, škrobu a želatiny. Berme přitom s rezervou reklamu hlásající, že jogurt je téměř léčivo. Není, je to výborná potravina. Ale živých bakterií je v něm příliš málo, aby nám do organismu vrátily ve velkém množství "přátelské" bakterie, které nám vybila například antibiotika. K tomu účelu si koupíme v lékárně lactobacillus.

Koření a bylinky

Z koření zapomeneme na pepř a jeho pálivé kolegy - chilli a různé grilovací směsi. Dáme si naopak kmín a pak bylinky: meduňku, bazalku, pažitku, petrželový kořen, libeček, hodně kopru (do jogurtu, k rybě, masu i do polévky). Brambory nebo rýži Autor: archiv posypeme zdravou a voňavou kurkumou. Saláty a tvarohové pomazánky bohatě sypeme pažitkou, petrželkou, řeřichou nebo rukolou.

Co si dát k pití?

Neprohloupíme, dopřejeme-li si občas pár šálků čaje mátového nebo ledvinového. Výborný čaj na trávení připravíme i z kmínu nebo fenyklu. Doporučit lze krátkodobě i čaje čisticí, stejně jako minerálky, které střídáme a kombinujeme je s pitím pramenité vody bez bublinek.

Nesmažíme!

Vynechte úplně smažená jídla. Důsledně budeme připravovat jenom maso vařené či dušené, a to ještě v malém množství. Ideální je dušená ryba s dobrým kořením a krůtí maso. I když nás láká nakoupené červené maso v mrazáku, necháme ho tam. Když už, dáme si vařené hovězí s křenem, ale už ne s majonézovými omáčkami. Zapomeneme na nějakou dobu také na uzeniny.

Autor: archiv Zaměřit se na polévky

Polévky nás zahřejí, dodají potřebnou tekutinu, zasytí a ještě shodíme nějaké to kilo. Pokud se ovšem zaměříme na lehké vývary, a ne na hutné mastné přesnídávkové typu gulášová, dršťková. Dát si ale můžeme boršč ze tří druhů masa, s hojností zeleniny, zahuštěný chlebovou kůrkou. Výborná je česnečka, přetíženému trávení ale neprospěje sádlo nebo škvařená slanina v ní.

Saláty, saláty, saláty

Denně bychom si měli ve zvýšeném množství pochutnávat na rozličných salátech: střídavě do nich přidáme čekanku, mrkev, brokolici, květák, okurky, vařený nebo syrový strouhaný celer, bílé i červené zelí, česnek, pórek, petrželový kořen. Saláty doplníme celozrnnou rýží a naklíčenou zeleninou: přidat lze červenou čočku, pšenici, naklíčenou ředkvičku, baby mungo, vojtěšku.

Tip:

Kysané zelí je pro očistu organismu vynikající, navíc plné vitamínu C.

-ag-Foto: www.profimedia.cz