Kvalita stravy ve značné míře ovlivňuje lidské zdraví, imunitu, energii i vzhled. A právě jogurt se v žebříčku zdravých jídel drží dlouhodobě na nejvyšších příčkách. Ten nejlepší si přitom lze snadno vyrobit doma.
Tak tohle opravdu nemá chybu. Zkuste recept na domácí jogurt řeckého typu podle jednoho šikovného dědy. Určitě se vám povede:
Domácí, či z regálu
Sortiment jogurtů v obchodech je nesmírně široký, ale vždy jsou dražší než doma vyrobené. Kvalitní jogurt něco stojí a ty levné zase obsahují množství dochucovadel, zahušťovadel a dalších látek, které dohánějí nedostatek kvalitních základních surovin (plnotučného mléka a prospěšných bakterií mléčného kysání). Větší rodině se zálibou v jogurtech tak může pořízení domácího výrobníku ušetřit dost peněz. Navíc doma je možné dělat jogurt jen z vyzkoušených surovin a míchat ho s oblíbenými příchutěmi. Výběrem surovin lze ovlivňovat chuť, konzistenci i celkovou kvalitu výsledného produktu. Jogurtovač přináší pozitiva také z hlediska životního prostředí, jeho používáním odpadá hromadění plastových kelímků na jedno použití, řešení odpadu a recyklace.
Do osmi set
Levné jogurtovače jsou ideální pro všechny, kdo chtějí zkusit kouzlo výroby vlastního jogurtu. Modely obsahují jednu větší nádobu, nebo několik skleniček o menším objemu. Vždy jde o menší a skladná zařízení, která doma nezaberou moc místa a jejich obsluha je velmi jednoduchá. Jelikož přístroj není při provozu nijak zatěžován, i plastové komponenty mají dlouhou životnost a dokážou vyrobit kvalitní chutný jogurt. Nízké pořizovací náklady podpoří i výhodnost ceny vyrobeného jogurtu oproti kupovanému.
Jogurt se vyrábí tak, že se litr mléka takzvaně naočkuje jogurtovými kulturami (dají se koupit ve specializované prodejně či lékárně), nebo se do mléka přidá malé množství jogurtu s živými kulturami. Zapne se časovač, bakterie se budou při konstantní teplotě množit zhruba 10 až 12 hodin. Výsledkem je lahodný a zdravý jogurt. I v nejnižší cenové kategorii se dají najít kvalitní přístroje s LCD displejem. Většina přístrojů je vybavena návody k přípravě a spousta rad se dá vyhledat na internetu.
Střední třída
Dražší jogurtovače do prodejní ceny přibližně 2 000 Kč disponují větším zásobníkem, nebo více kusy samostatných nádob. Řadu velkých jogurtovačů doplňuje bohaté příslušenství a mnoho funkcí. V jedné dávce tak lze připravit až cca 2,5 litru jogurtu. Nádobky ze zdravotně nezávadného plastu či skla se po použití lehce umyjí v myčce. Často mívají i těsnicí víčka, takže se dají nosit jako dobrá svačina do práce či školy. Jogurtovače střední třídy mají většinou LCD displej a časovač s automatickým vypnutím.
Příplatek za víc funkcí
Pokud má výrobník sloužit nejen k přípravě jogurtů, ale budou se v něm vyrábět rovněž domácí sýry nebo tvaroh, zvolte multifunkční přístroj. V něm lze kromě zpracování mléka a výroby mléčných produktů zkusit i fermentaci zeleniny nebo výrobu ovocného vína.
Přístroje z této kategorie jsou většinou vybavené LCD displejem a časovačem, takže se snadno kontroluje, kolik času zbývá do konce výrobního procesu. Jednoduché intuitivní ovládání je samozřejmostí a přístroje obsahují i doplňkové nádoby na výrobu řeckého jogurtu. Zkusit se dá také veganský jogurt nebo výrobky z kozího a ovčího mléka.
Efektivní výroba
Kromě velikosti a objemu přístroje je důležité znát příkon i jednotlivé praktické funkce, jimiž se různé domácí jogurtovače navzájem liší. Každý výrobce klade důraz na jiný aspekt. O funkcích, časovači a typu nádob už byla řeč, důležitým parametrem je také množství elektrické energie, již daný model spotřebuje při procesu výroby. Od příkonu se pak odvíjí i výkon spotřebiče. Příkon většiny přístrojů se pohybuje od 25 do 30 W, ty nejlepší disponují až 40 W.
Na závěr je potřeba připomenout, že příprava jogurtů vyžaduje pečlivé dodržování čistoty, aby se mléko nekontaminovalo a nerozmnožily se v něm nežádoucí mikroorganismy, například kvasinky. Pro vyladění optimální konzistence a chuti je potřeba experimentovat. Jogurt z méně tučného mléka bude vždy řidší než z tučnějšího a mléko koupené přímo na statku je třeba nejdříve pasterizovat.