Budovy vyrostou v prostorách chátrajícího areálu Pražských strojíren. Parcely o rozměrech 42.000 metrů čtverečních naproti hotelu Olympik skupina J&T letos koupila od vlastníka strojíren, pražského dopravního podniku. Píše to pondělní vydání týdeníku Euro.

Developer začne s výstavbou budov, které nabídnou 60.000 metrů čtverečních podlahových ploch, v roce 2009. „Již nyní domlouváme potenciální nájemce. O lokalitu mají zájem,“ řekl manažer projektu Martin Kodeš.

Záměr je zatím ve stadiu urbanistické studie. Komplex by měl být dvou- až třípodlažní s maximálně dvěma výškovými dominantami, které ale nepřevýší hotel Olympik. Investor předpokládá, že zastaví plochu o rozměrech zhruba 27.000 až 30.000 metrů čtverečních. Přes parcely by měla v budoucnu vést přístupová cesta k plaveckému areálu, se kterým Praha počítá pro případ olympijských her a je zakreslen v územním plánu. Pozemky bude také procházet ulice Nové Švábky. Ta je součástí nového dopravního řešení, které spojí Karlín s Libní a dopravně ulehčí přetížené Sokolovské ulici.

Skupina J&T není prvním developerem, kterého povodněmi nejvíce postižená pražská čtvrť Karlín přilákala. Obří projekty tam uskutečňují a další plánují například společnosti Europolis, Immorent či firma Real Estate Karlin Group. Ta podle Eura začne v projektu Libeňské doky spolupracovat s italským developerem ICKM. Po dokončení transakce budou obě společnosti vlastnit polovinu projektu.

Rozvoj Karlína podpoří i pražský magistrát, který scelil 26 hektarů pozemků Dopravního podniku hlavního města Prahy a 15 hektarů parcel historicky zapůjčených Metrostavu jako zázemí pro výstavbu metra. Zhruba 30 hektarů chce pražská radnice prodat developerům.

Investiční skupina J&T začala podnikat s realitami v roce 1997 na Slovensku. Za posledních pět let vložila do nemovitostních projektů zhruba 154 milionů eur a uvádí, že v následujících letech do nich míní investovat dalších zhruba 700 milionů eur. V Praze 9 nyní J&T buduje administrativní centrum Prosek Point, které budou tvořit tří budovy s piazzetami a vlastním parkem, obchody a kavárny. V příštích měsících skupina představí multifunkční projekt v Praze Holešovicích.

Zdroj: ČTK