Jako by měly samé výhody: nespálíme se o ně, nevysoušejí vzduch, nepřipalují a nevíří prach. Mohou se chlubit téměř staletou životností. Jsou krásná a snad nic tak neumí místnost zútulnit. Vybrat si můžeme ze stovek kachlů různých barev, tvarů, dekorů - včetně atypických. Některá kamna nabídnou i pohled do ohně přes skleněná dvířka. Dokonale akumulují teplo, jejich provoz je levný - topí se dřevem. Dá se v nich topit pohodlně a ekonomicky, ráno se zatopí, odpoledne přiloží. Topit se dá i obden nebo ještě méně často; podle toho, jak naakumulované teplo vydrží.

Sálavé teplo vydávají tepelné zdroje obložené keramickými kachli – tedy kachlová kamna, pece, obložená krbová kamna nebo sporáky.

Kachlová kanna 1 Autor: Oficiální zdroj Autor: Oficiální zdroj

Zbývá jen vysoká pořizovací cena (asi od 150 000 korun do půl milionu). Je to ale ojedinělá investice. Navíc cena je relativní – stojí podobně jako kotel s radiátory a tepelné čerpadlo, které však má životnost nižší, kdežto kachláky přežijí generace a vydrží až 100 let. Důležité je najít si na základě referencí zkušeného mistra kamnáře.

Výhody kachlových kamen

  • elegantní: jsou krásná na pohled
  • zdravá: šíří sálavé teplo
  • příjemná: stejná teplota u podlahy i stropu
  • terapeutická: nevysoušejí vzduch
  • hygienická: nevíří a nepřepaluje se prach
  • bezpečná: nespálíme se o ně (povrch má max. 60 °C)
  • praktická: jednoduchá obsluha „ráno zatop, večer přilož“
  • trvalá: vydrží 100 let
Vyberte si kromě rovných kachlů také některé vyduté nebo vypouklé. Získáte tím větší topnou plochu. Teplo vydávají navíc také otvory, které jsou rozesety mezi kachli u některých kamen.

Zdravé sálavé teplo kachlových kamen

Kachlová kamna se dnes dělají i v moderní podobě, která víc připomíná krby. Autor: Oficiální zdroj Kachlová kamna se dnes dělají i v moderní podobě, která víc připomíná krby.Autor: Oficiální zdroj

Toto rovnoběžné (podobné jako teplo sluneční) tepelné záření neprohřívá vzduch, ale přímo předměty, na které v interiéru dopadá. Výsledkem je příjemně rovnoměrná teplota u stropu i u podlahy. Teplý vzduch se tak nepromíchává, nevíří a nestrhává s sebou ani prach. Prach se také díky nízké povrchové teplotě kachlů nikdy nemůže připalovat na povrchu kamen. To všechno je ideální pro děti, alergiky a lidi trpící alergií, astmatem a bronchitidou...

KAMNA A KRBY JSOU TAKÉ JEDNÍM Z HLAVNÍCH TÉMAT POSLEDNÍHO ČÍSLA TOHOTO ROKU ČASOPISU DŮM&ZAHRADA. POKUD TEDY CHCETE VĚDĚT O KAMNECH VÍC, POŘIĎTE SI ČÍSLO 12/2012, NEBO SI ČASOPIS PŘEDPLAŤTE.