Kamenná drť je něco zcela jiného než kačírek. Z názvu už můžeme odhadnout, co to znamená. Drť je frakce kamene z lomu, která je nadrcena na požadovanou velikost. Kačírek jsou oblázky vytěžené z řeky, také různé velikosti. Tak jaký je rozdíl v jejich použití?

Pevný, nebo ne?

Základní rozdíl u těchto kamenných frakcí je v tom, že jednu lze využít jako podkladový materiál třeba pod chodníčky apod. Při zhutnění se totiž drť svými ostrými hranami do sebe dokáže zaseknout a vytváří pevný spoj. To kačírek neumí. Oblé hrany po sobě kloužou a nevytvoří pevný soudržný podklad. Kačírek se tedy dává tam, kde soudržnost není potřeba – naopak je zapotřebí mít pěknou pohledovou část.

Kačírkem se například obsypávají chodníčky a záhonky, používá se na vrchní vrstvu drenážních okopů, a pokud je beton pohledový (například leštěný), využije se i sem. Ovšem k tomuto musí být speciální postup, aby byl beton soudržný.

Drť se naopak využije jako podkladový materiál do cest a je i součástí betonů.

Velikost?

Samozřejmě, že důležitá je také velikost jednotlivých kusů kameniva. Asi jste už našli někde informace, že kamenivo má frakci např. 4/8 mm, 8/16 mm, 16/32 mm atd. Tato čísla udávají velikost kamenů v milimetrech. O frakcích jsme psali ve zvláštním článku.

Na stavbě budete potřebovat pravděpodobně kameniva ve více freakcích. Vždyť betonářský písek je vlastně frakce 0/4, jako příměs se používá třeba 8/16 mm, pro jemný beton anebo pokládku dlažby pak potřebujete takzvanou rýži (frakce 4/8 mm)...

Recyklát?

Recyklovaný stavební materiál je dobrá věc. Je levnější než klasický štěrk natož kačírek. Dokáže být nadrcený na potřebnou velikost. Jenže často obsahuje příměsi, které výrazně snižují jeho zátěžnost. Také je třeba vybírat, jaký recyklát vlastně požadujete. Antukářskou drť asi na stavbě nevyužijete, asfaltovou drtí vysypete třeba příjezd, ale na zahradě to chtít mít nebudete. Nejlepší je betonová drť, která se hodí třeba jako výplň do betonáže, na podsypání a zarovnávání apod.