Stručný souhrn z článku:

  • Kadeřavost broskvoní je houbovitá choroba, která vážně ohrožuje úrodu a životnost stromů.
  • K boji proti této chorobě lze použít chemické fungicidy na bázi mědi nebo síry, ale také přírodní prostředky jako křen, dusíkatá hnojiva, vápník a lichořeřišnici.
  • Pravidelný jarní a podzimní postřik a péče o stromy jsou klíčem k prevenci a likvidaci kadeřavosti broskvoní.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Zdobí vaše broskvoně zkroucené listy? Pak vás nejspíš poctila svojí návštěvou kadeřavost broskvoní. Jak se můžete proti této houbovité chorobě bránit a zlikvidovat ji? Možná vám bude stačit to, co už máte doma.

Kadeřavost poznáte snadno

Podívejte se, jak na podzimní hnojení ovocných stromů:

Zdroj: Youtube

Houbovité choroby mohou na stromech způsobit hodně nepříjemností. Kadeřavost broskvoňová výrazně snižuje úrodu broskví, navíc dokáže celý strom postupně zničit. Pokud si všimnete zkroucených listů, víte, že musíte okamžitě jednat. Kadeřavost poznáte i podle broskvoní, které budou plné fleků a začnou praskat.

Takto napadený a nijak ošetřený strom během pár let uhyne.

Nejrychlejší je použití chemických fungicidů

Nejjednodušším způsobem, jak se zbavit kadeřavosti broskvoňové, je použití chemických fungicidů. Najde se však spousta těch, kteří je používat nechtějí. Například kvůli vyššímu výskytu mědi v půdě. Někdy je však potřeba začít bojovat rovnou s tím nejsilnějším.

Kadeřavost je odolná

Kadeřavost začíná útočit už na jaře, kdy napadá květní pupeny a mladé listy. Napadení se projevuje bílým práškem, což jsou houby (mycelium). V šíření pak houbě nezabrání ani mráz. Zimu stráví na kůře, v šupinách pupenů. A to v podobě vysoce odolných blastospor. A na jaře znovu zaútočí.

Které přípravky můžete vyzkoušet?

Jako první pomoc použijte fungicidy na bázi mědi, s menší účinností pak fungují přípravky se sírou. Vyzkoušet můžete přípravky, jako jsou Kadeřavost Stop, Kuprikol či Zdravá Broskev Plus. Fungovat mohou i sirné koncentráty s dusíkem – třeba Sulka Extra. Postřik je nutné aplikovat na celý strom. Na větve i kůru.

Vyzkoušet můžete i bojovníky z přírody

Z přírodních přípravků můžete zkusit přípravek Bio Plantella natur.

Protože v dřívějších časech žádné postřiky neexistovaly, museli si naši předkové vystačit s tím, co už měli doma. A vy to můžete vyzkoušet také.

Jedním z pomocníků může být křen. Zkuste jej vysázet kolem broskvoně. Třeba vaše stromy před nákazou ochrání. Nestačí však jen jedna rostlinka, křenu byste měli vysadit více. Napadený strom bude oslabený, proto mu dodejte i pár živin navíc.

Vyzkoušet můžete dusíkatá hnojiva, ale i vápník – třeba v podobě dřevnatého popela. Pod stromem můžete zkusit i pěstování lichořeřišnice nebo postřik odvarem z přesličky.

Nezapomínejte na mulčování. Díky tomu pod stromem neporoste plevel ani tráva. Rovněž nepodceňujte sílu pravidelného řezu broskvoní – vzdušnost stromu prospěje. Prospět mu mohou také houby rodu trichoderma.

Jak provádět postřik broskvoní

První postřik broskvoní se provádí na jaře, druhý na podzim.

Jarní postřik zničí přezimující stadia houby předtím, než se stihnou dostat do otevírajících se pupenů. První postřik provádějte v okamžiku, kdy se pupeny nalévají. Houba začíná být aktivní při teplotách od 7° C.

Druhá aplikace postřiku by měla proběhnout na podzim, kdy začnou vlivem chladu padat listy. Houba je v této chvíli usazena na povrchu kůry, kde chce přečkat zimu. V této chvíli je zranitelnější. Spadané listí posbírejte a spalte. Rozhodně jej nepřidávejte do kompostu.

Zdroj: pasti.cz, agrobio.cz, planetnatural.com