Kakaovník pravý původně pochází z oblasti deštných pralesů v jižních částech Střední a Jižní Ameriky. Výjimečnou chuť a povzbuzující účinky kakaových bobů znali už Mayové a Aztékové, v jejichž kulturách mělo kakao i kulturní a rituální význam. Bylo považováno za „nápoj bohů“ a bylo nedílnou součástí posvátných obřadů.

Podívejte se, jak se z kakaových bobů vyrábí čokoláda v domácích podmínkách:

Zdroj: Youtube

Kde se pěstuje?

Tento stálezelený strom roste v tropickém podnebí s vysokou vlhkostí. Hlavními pěstitelskými regiony jsou Pobřeží slonoviny a Ghana, k významným producentům patří také Indonésie, Kolumbie, Ekvádor, Peru a Venezuela.

Jeho pěstování si žádá specifické podmínky – stálou vysokou teplotu a pravidelné srážky. Dorůst může až do 10 metrů, ale na plantážích se kvůli snadnější sklizni udržuje výška okolo 5 metrů. Charakteristické jsou pro něj velmi dlouhé listy tmavě zelené barvy a bohatá květenství, která rostou přímo z kmene.

Ragbyové míče

Plody kakaovníku pravého mají tvar oválných tobolek s podélnými brázdami, svým vzhledem připomínají ragbyové míče. Obvykle dorůstají do délky 15-25 centimetrů a mohou mít různou barvu – nejčastěji červenou, žlutou a zelenou. V každém plodu je ukryto 20-60 semen, která jsou základní ingrediencí pro výrobu čokoládových produktů.

Kvašení, sušení, pražení

Zpracování kakaových semen je poměrně složitý proces, který se skládá z několika kroků, které zásadně ovlivňují výslednou kvalitu a chuť. Po sklizni plodů se kakaové boby čistí a následně se nechávají v závislosti na odrůdě 2-7 dní fermentovat.

Během tohoto procesu na semena působí bakterie mléčného kvašení, díky nimž se sníží jejich trpkost a hořkost. Poté se suší několik dní na slunci a po této fázi jsou kakaové boby připraveny k prodeji.

Na zpracovatele ale čeká ještě jeden zásadní krok – a tím je pražení. To probíhá při teplotě 80-130 ºC a je nezbytné pro získání optimální chuti. Poté se boby drtí a rozmělňují na kakaovou hmotu, která je výchozí surovinou pro výrobu kakaového másla, kakaového prášku a čokolády.

Jak pěstovat kakaovník?

Pěstování kakaovníku v našich podmínkách je poměrně náročně, ale pokud máte skleník, není nemožné. Rostlině je třeba vytvořit optimální podmínky, tedy stabilní teplotu (22-26 ºC) a vysokou vlhkost (až 90 %). Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny, vhodné je pravidelné hnojení. Důležitá je pravidelná, ale přiměřená zálivka – rostlina nesmí stát ve vodě, jinak začne vadnout. Plodit začíná po 3 až 5 letech.

Zdroj: www.cokomuzeum.cz, www.kuskakaa.cz