Televizory jsou dneska ploché a prodávají se v různých úhlopříčkách, takže jejich správné umístění může být pro někoho věda. Když si na internetu projdete návrhy luxusních interiérů zahraničních designérů, často vidíte LCD televizor zavěšený ve výšce zhruba dvou metrů, obvykle působivě nad krbem. Celý design vypadá úžasně na obrázku, ale... ve skutečnosti byste to takto asi neuspořádali.

Kam zavěsit televizi Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Televizor by měl být ideálně umístěný tak, aby střed obrazovky byl zhruba ve výši očí, když sedíte. Záleží ale na individuálních zvyklostech rodiny. Někdo třeba kouká na televizi vestoje při žehlení, někdo chce na ni dohlédnout z kuchyňského koutu při vaření, jiný se rád válí na chlupatém koberci na zemi, to všechno se musí vzít v potaz. Myslet byste na to měli nakonec už ve chvíli, kdy televizi kupujete, a zaměřit se na pozorovací úhly jednotlivých produktů, protože třeba na ultramoderní prohnuté televizory se nelze dívat z většího úhlu, obraz pak vidíte deformovaně.

Kam zavěsit televizi Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Otázkou také je, z jaké vzdálenosti je příjemné a zdravé se na televizi dívat. Díky pokročilé technologii jsou už i největší obrazovky cenově dostupné, a tak nás láká si je zakoupit, protože si to přeci můžeme dovolit, tak proč ne. Pokud ale bydlíme ve standardním panelákovém bytě a nemáme probouraných několik příček, z obrazu nás budou bolet oči. Ideální sledovací vzdáleností je podle průzkumů zhruba 2,5násobek úhlopříčky televizoru - takže metr do ruky, a měřte. Jestliže má váš přístroj velmi kvalitní rozlišení, sledovací vzdálenost může být i kratší.