Stručný souhrn z článku:

  • České hory nabízí množství běžkařských tras, každou s unikátní atmosférou a vhodnou pro různé úrovně lyžařů.
  • Populární trasy zahrnují krkonošské hřebeny, šumavské pláně, Krušnohorskou magistrálu, Orlické hory a Jizerskou magistrálu.
  • Tyto oblasti poskytují jak náročnější trasy s nádhernými výhledy, tak pohodlné trasy vhodné pro začátečníky a rodiny s dětmi.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

1. Krkonoše

Trasa: Špindlerova Bouda – Špindlerův Mlýn, 23 km, 4-6 hod.

Krkonošské hřebeny nabízejí v zimě v podstatě jistotu sněhu a bezpočet možností. Panoramatická celodenní trasa začíná na hlavním hřebeni Krkonoš u Špindlerovy Boudy, kam ze Špindlerova Mlýna jezdí autobusová linka. Trasa stoupá po jedné z nejhezčích částí pohraničního hřebene přes Luční boudu na hřebeny a vrací se zpět přes Výrovku a Klínové Boudy. Občerstvit se můžete na Špindlerovce, Luční boudě, Výrovce či Chalupě na rozcestí.

2. Šumava

Trasa: okruh z Modravy, 28 km, 5-6 hod.

Běžkařský výlet po šumavských pláních patří mezi lyžařskou klasiku. Najdete tu hustou síť strojem udržovaných stop, perfektní značení a pestrou nabídku občerstvení. To vše sem láká velké množství běžkařů, přesto málokdy budete mít na rozlehlých šumavských pláních pocit přelidněnosti.

3. Krušné hory

Trasa: Okruh z Perninku nebo Božího Daru, 35 km, 4-6 hod.

Krušnohorská lyžařská magistrála představuje jednu z nejkrásnějších dálkových tras u nás. Udržovaná trať spojuje Boží Dar s Bublavou, vede zhruba podél hranice s Německem a měří 41 kilometrů. Zvláštností zdejšího pohraničí je bohatá hornická minulost a také spousta zaniklých obcí, které dnes připomínají jen kříže u cest nebo osamocené chalupy. Turistů tu oproti jiným českým horám tolik nepotkáte, takže si můžete užívat klidu a skvělého běžkování.

Zdroj: Youtube

4. Orlické hory

Trasa: Šerlich – Rokytnice v Orlických horách, 27 km, 5-6 hod.

Hradba Orlických hor vystupuje nad okolí táhlým, přes padesát kilometrů dlouhým hřebenem, na který se díky vysoko položeným silničním sedlům Šerlich a Mezivrší můžete pohodlně dopravit. Nejvyšší část hor protkávají široké cesty s upravovanými stopami a s dalekými výhledy do Čech, na Moravu i na polskou stranu.

5. Jizerská magistrála

Jednou z nejoblíbenějších běžkařských tras v naší republice je určitě Jizerská magistrála, která sportovcům nabízí zhruba 180 kilometrů pravidelně strojově upravovaných stop. Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny, takže je vhodná pro začátečníky i rodiny s dětmi, prostředí chráněné krajinné oblasti však láká i závodní běžkaře. Pro milovníky zimních sportů je k dispozici několik nástupních bodů. Ty nejznámější zahrnují například ski areál Bedřichov, Hrabětice, osadu Jizerka nebo třeba Josefův Důl.

Zdroj: kudyznudy.cz, nasvah.cz, idnes.cz