V rámci drátěných programů se sice vyrábějí držáky na otevřenou kuchařskou knihu, kterou používáme v průběhu vaření, ale to je skoro všechno. Jinak výrobci kuchyní na umístění kuchařských knih příliš nemyslí. Což je s podivem vzhledem k tomu, že v posledních letech se vaření stalo společenským fenoménem a hodně se změnilo z nudné činnosti jednotlivce v práci pro celou rodinu nebo společnost přátel. Trh chrlí další a další kuchařské knihy a v domácnostech jich urychleně přibývá, včetně velmi nákladných titulů za vysoké ceny – kuchařských knih slavných kuchařů z celého světa. Chceme, aby byly vidět, aby byly při ruce, ale chceme také, aby se nezničily.

Milovník starých i nových kuchařských knih brzy svou kuchyni dokonale přeplní knihami. Mimoto jsou tady ještě méně skladné tiskoviny - časopisy a tlusté sešity napěchované výstřižky s recepty, bloky s poznámkami a podobně. To všechno potřebuje srovnat a schovat.

Uklizené, ale při ruceJe nutné najít kompromis mezi tím, aby tohle všechno překáželo a působilo neuklizeně a mezi tím, aby se to uklidilo tak dokonale, že by se knihy nemohly najít.

Moc se nám většinou nechce kuchařky přechovávat jako jiné knihy v pokoji v knihovně; máme pocit, že by měly být neustále v kuchyni na očích, po ruce. Je to pravda, někdy si jen uprostřed vaření chceme upřesnit nějaký detail z jinak známého receptu, jindy se potřebujeme pořádně zahloubat do kuchařky a vybrat něco dobrého, neznámého, co bychom vyzkoušeli k večeři. Nechce se nám chodit do knihovny do pokoje, to člověk ztratí kontakt s kuchyní, její atmosféru i notný díl inspirace. Recepty se prostě musejí vybírat jenom v kuchyni.

Kuchyňská příruční knihovnaV případě rozsáhlé sbírky kuchařských knih, z nichž některé jsou ojedinělé a vzácné, uložíme ty vzácnější do knihovny mimo kuchyni. I když se zdá, že v moderní kuchyni není vlhko, protože všechno prostě pohltí nákladná digestoř, není to úplně pravda a knihy potřebují suché prostředí.

A kam se zbytkem knih v kuchyni? V solitérních kuchyních lze v některých modulech vyhradit speciální místo na knihy. V příbornících je méně vhodné skladovat vedle čistých talířů letité osahané tiskoviny.

Pár knih a nezbytný sešit s recepty jistě najde místo v zásuvce nebo na polici nad pracovní deskou, ale co s další sbírkou kuchařek? Řešením může být samostatná závěsná zasklená police na stěně v kuchyňském koutě; na větší počet knih pak (opět zasklená) knihovnička stojící dále od pracovní části a varného centra, spíše v jídelním koutě.

-ag-Foto: www.isifa.com, Tescoma, Ikea