...jenže existují i jiná řešení. Kam tedy s ní?

Autor: archiv Kuchyň

Pračka se občas stává součástí kuchyňské linky, ovšem sušička tam už zpravidla nezapadne. I v bytě však máte jiné možnosti a dokonce i v takovém, kde není žádná předem plánovaná místnost určená právě pro tyto spotřebiče. Vhodně zvolený prostor je odrazem důmyslného a logického uspořádání celého interiéru. Proto není divu, že se s nimi můžete setkat například v chodbě, kde stojí volně a viditelně třeba v nějaké nice či jsou součástí nějaké uzavřené skříňky vedle sebe či na sobě stojící.

Technická místnost

Autor: archiv Pokud stavíte dům, máte rozhodně víc možností. Spotřebiče se mohou stát součástí tzv. technické místnosti, kde je například umístěn i kotel apod. Stále se však ukazuje, že dnes už sice dávno přežité typické prádelny měly něco do sebe. Proto není divu, že se i u nás stále více v nových domech objevují nejen malé technické místnosti, ale i rozměrově větší, které by bylo možné označit jako multifunkční pracovny. Zcela samozřejmě pojmou pračku se sušičkou, lze v nich žehlit, ale třeba i šít na šicím stroji.

Tobogan

Své místo tu mají veškeré další úklidové spotřebiče (vysavač, mandl apod.), potřeby i čisticí prostředky. Dokonce mohou být opatřeny „toboganem“ na prádlo. Z koupelen v Autor: archiv domě sem mohou vést praktické systémy shozu prádla. Protože zde zpravidla majitelka či hospodyně tráví spoustu času, není od věci vybavit pokoj také televizorem a vůbec místnost zařídit tak, aby byla prakticky uspořádaná a nanejvýš příjemná.

A když už…

A když už najdeme na spotřebiče místo, měli bychom mít jasno, jaké si vlastně chceme pořídit. Správná odpověď je pouze jedna: úsporné. Standardem by se měly stát spotřebiče energetické třídy A+, pokud se chystáte bydlet v nízkoenergetickém bytě či domě, oceníte spotřebiče s možností využití teplé vody (pračka a myčka pak nespotřebovávají tolik energie na ohřev vody). V ročním zúčtování se tak uspořené Autor: archiv částky mohou pohybovat i v řádu stovek až tisíce korun. U praček navíc kromě elektřiny hraje významnou roli úspora vody.

Dieta nákladů

Původně energetičtí žrouti se dnes skutečně dali na dietu. Třeba sušičky s přechodem na technologii s tepelným čerpadlem snížily svou spotřebu tak, že se z kategorie C či D přehouply do A. Navíc prádlo není už vystavováno tak vysokým teplotám, sušení je šetrnější a často odpadá i žehlení. To jsou také úspory! Při nákupu spotřebičů nesledujte jen spotřebu energie a vody, všímejte si také například účinnosti mytí, praní, sušení či odstřeďování. Výrobci totiž zvládli i zvětšení vnitřního užitného objemu, aniž spotřebičům přibyl jediný centimetr navíc. Rozměry praček, do nichž bylo možné dříve vložit 5 kilogramů prádla, dnes pojmou klidně i osmikilogramovou náplň.

-das-Foto: www.profimedia.cz, Electrolux