Chléb a další pečivo jsou v tuzemsku i v celé střední Evropě běžnou součástí jídelníčku. Rohlík s marmeládou či chleba se sýrem patří mezi oblíbené snídaně, svačiny i večeře. Jak ale pečivo udržet co nejdéle v dobré formě?

Neexistuje žádné jednoznačné pravidlo, jak a kde pečivo skladovat. Nicméně abychom ho udrželi čerstvé, mělo by být umístěno v suchém prostoru, kam nemá přístup příliš vzduchu. Ještě teplé pečivo není dobré ukládat do prostor, kam nemá přístup vzduch – je lepší ho nejprve nechat zchladnout. Uvolňující se pára se totiž přemění ve vlhkost, která usnadňuje růst plísně.

Skladování na lince

Nechat chléb v sáčku, tak jak byl přinesen z obchodu, na lince nebo na stole bývá obvyklým řešením. Kuchyně však kvůli tomu může působit neuklizeně a skladování více věcí na jedné ploše může způsobit, že je linka přeplněná. Což nevytváří právě inspirující prostředí pro vaření a pečení. Pokud je to ale jediné možné místo, kam pečivo uskladnit, vyberte si alespoň její méně frekventovanou část a pořiďte si praktický chlebník, díky kterému bude kuchyň působit uklizeně.

Skladování na ledničce

V některých domácnostech je zvykem používat nižší chladničky jako odkládací prostor a ukládat pečivo na jejich horní stěnu. Pro chléb ale tato plocha není vhodná, protože se stěna většinou zahřívá na poměrně vysokou teplotu. Následkem tepla může chléb rychleji ztvrdnout nebo může dojít ke kondenzaci vlhkosti v sáčku. Tento způsob skladování proto volte buď jen dočasně, nebo jako poslední možnost.

Skladování v uzavřené skříni

Skladování pečiva v uzavřené skříni nebo prosklené „almárce“ je vhodným způsobem, obzvlášť zvolíte-li místo, kde bude chléb a rohlíky po ruce při přípravě snídaně. Nevýhodou nicméně může být, že se tak obíráte o místo, kde by mohlo být uskladněno skleněné, porcelánové i jiné nádobí. U prosklených skříněk zase výsledek nevypadá příliš esteticky a může vzbuzovat dojem nepořádku. Při pravidelném úklidu, kontrole obsahu skříňky a dostatku místa na nádobí však lze tuto variantu doporučit.

Skladování v zásuvce

Řada kuchyňských linek v dnešní době disponuje hlubokou zásuvkou s vnitřní plastovou vložkou, která umožňuje snadné čištění. Tento typ šuplíku má speciální těsnění, které v zavřeném stavu nepropouští k pečivu téměř žádný vzduch, a chrání je tak před oschnutím.

Tento typ skladování je jeden z nejvhodnějších, a pokud plánujete rekonstrukci nebo stavbu nové kuchyně, určitě zásuvku na pečivo zahrňte do plánů. Pokud nemáte změny v plánu, využijte jeden ze šuplíků, které máte již k dispozici, a pro lepší údržbu čistoty kupte plastovou krabičku, která bude vyhovovat rozměry zásuvce a z níž budete moci vysypávat drobky. Rizikem je, že zapomenete na obsah zadní části zásuvky, a pečivo zplesniví nebo je napadne hmyz. Proto je důležité obsah pravidelně kontrolovat.

Skladování v chlebníku

Chlebníky nejsou v našich kuchyních žádnou novinkou, přesto nebo možná právě proto se jedná o velmi oblíbený doplněk. Z hlediska skladování pečiva lze tento způsob doporučit. Pečivo je chráněné před vlhkem i vzduchem, snadno dostupné, a navíc dokáže při správné volbě designu vhodně doplnit interiér. Na výběr je dnes celá řada modelů, ať už závěsných nebo volně stojících, dřevěných či kovových, s různými způsoby otevírání a v mnoha velikostech.

Před jeho nákupem zvažte, kolik pečiva běžně skladujete, kam hodláte v kuchyni chlebník umístit a jaké barvy budou vaší kuchyni slušet. Na chlebníku nešetřete, protože u nekvalitních výrobků se dvířka následkem častého otvírání mohou velmi rychle poničit.

Foto: Brabantia