Přírodní kámen je drahý a těžký. Vzhledem k jeho různé nasákavosti vyžaduje zvláštní péči při lepení obkladů. Pokud chcete na stěnách použít velké prvky, je třeba vybudovat podezdívku, která zabere hodně místa.

K nerozeznání od kamene

Existuje mnoho nových způsobů, jak vytvořit kamennou povrchovou úpravu v domě a vyhnout se problémům, které se vyskytují u tradičních řešení. Místo silných žulových nebo travertinových desek lze použít kamennou dýhu, která je tenká, lehká a může být ve velkých formátech.

Kamenná dýha:

Zdroj: Youtube

Flexibilní a lehká vrstva kamene

Jedná se o nový a originální nápad na použití kamene v interiéru. Desky z břidlice nebo pískovce mají tloušťku jen 1-3 mm, ale jsou obrovské. Mají rozměry 60 x 120 cm, nebo dokonce 120 x 240, 120 x 300 cm. Jejich výhodou je také flexibilita, takže je lze položit na zakřivené stěny nebo kulaté sloupy.

Kamenná dýha

Desky kamenné dýhy jsou tvořeny kameny, které lze přirozeně rozdělit na velmi tenké plátky. Vrstva o tloušťce 0,1-2 mm je nalepena na podklad z epoxidové pryskyřice vyztužený síťovinou ze skleněných vláken. Desky jsou pevné, tvrdé a odolné proti poškození.

Rozmanitost povrchů

Trojrozměrná struktura kamene je u kamenné dýhy viditelná až na horní vrstvě. Tuto vrstvu je také možné brousit nebo leštit, aby byl povrch hladký. Protože se jedná o přírodní materiál, je každá deska mírně odlišná.

Využití kamenné dýhy

Kamenná dýha se používá jako obklad stěn, povrchová úprava krbů, kuchyňských nebo koupelnových desek. Panely mají rovně seříznuté hrany. Přestože se jedná o kámen, lze jej snadno stříhat ručními nůžkami nebo elektrickým nářadím (zde dejte pozor na prach).

Pokládka kamenné dýhy

Pokládají se stejně jako keramické obklady a dlažby - pomocí flexibilních lepidel na přírodní kámen nebo keramiku. Lepidlo by se mělo nanášet jak na podklad, tak na dlaždice.

Volba lepidla – pozor na odstíny!

Pro světlé dlaždice volte raději bílá lepidla než šedá. Můžete také použít polyuretanová nebo polymerová montážní lepidla. Je to bezpečnější, protože nehrozí změna barvy materiálu v důsledku kontaktu s lepicí maltou zředěnou vodou.

Válečkem vyženete vzduch

Podklad pro velmi tenké obložení musí mít rovný povrch. Po položení obkladů je třeba desky pečlivě přitlačit například válečkem, aby se odstranil vzduch z podkladu. V obkladu obvykle nejsou žádné spáry, takže vzniká velká plocha s různými vzory. Povrch lze ošetřit přípravky na přírodní kámen.

Zdroj: houzz.de, raumwerke.ch