Při výběru okenních parapetů narazíte na spoustu materiálů – dřevěné, plastové, kamenné. Poslední jmenované vydrží dlouhá léta a nejsou tak náročné na údržbu. Pokud vás čeká stavba nebo rekonstrukce domu, určitě stojí za zvážení. Abyste si udělali představu, jak rekonstrukce takového venkovního kamenného parapetu probíhá, podívejte se na video:
Přírodní kámen vás bude stát o trochu víc než jeho umělá varianta, ale vlastnostmi se od sebe příliš neliší. Každopádně stojí za to si dopředu správně parapet zaměřit, přece jen si za něj připlatíte víc než za plastovou variantu.
Nechte si vyrobit parapet na míru
PVC, ale i kamenné parapety si můžete nechat vyrobit v různých designech i velikostech. V každém případě by vám měl s měřením pomoci odborník, který vám poté parapet vyrobí. Pokud patříte mezi nadšené kutily a troufáte si na zaměření sami, doporučujeme si rozmyslet, zda bude parapet zapuštěný do zdi, nebo ne – od toho se odvíjí i jeho délka.
Parapet by měl kopírovat celou délku vnitřního okenního rámu, počítat byste měli i s bočním ostěním v případě zapuštění do zdi – standardně se jedná o dodatečných 10 až 30 mm přičtených k naměřené délce vnitřního okna. Délka se samozřejmě může lišit podle vašich preferencí i typu stěny.
Při zaměřování hloubky parapetu opět přičtěte 30 mm pro přesah. Měřte od spodní části okenního rámu až po hranu podezdívky. S určením přesné hloubky vám opět pomůže výrobce.
Proč věnovat tolik času měření?
Velikost parapetu je důležitá nejen po designové, ale také technické stránce. Přesné měření určuje budoucí instalaci stínicí techniky a dalších okenních doplňků. Zanedbat by se neměla ani přípravná práce před položením parapetu – povrch musí být rovný, bez prachu a nečistot a mít správný sklon pro dokonalé odvodnění.
Zdroje: parapety24.cz, hunker.com, thoverstone.co.uk