Správné topení v krbových kamnech je klíčem k čistému a účinnému spalování, minimálnímu znečištění ovzduší a prodloužení životnosti vašich kamen. Pojďme se tedy podívat na několik důležitých kroků a tipů, jak dosáhnout tohoto cíle.

Výběr správného dřeva

Používejte pouze dostatečně vysušené dřevo (nejméně 2 roky od pokácení). Má mnohem vyšší výhřevnost a snižuje tvorbu dehtu. Dub, buk nebo javor mají vyšší výhřevnost a dlouho hoří. Jsou ideální pro dlouhodobé vytápění. Dřevo nekupujte na poslední chvíli. Hrozí vám totiž, že kamna budou kvůli vlhkému dřevu zanesena dehtem a budou méně hřát.

Drvoštěp ukazuje, jak správně topit:

Zdroj: Youtube

Zapalování z vrchu

Rozhodně není jedno, jakým způsobem kamna roztápíte. Zapalování z vrchu je metoda, při které se dřevo skládá na dno a malé třísky a papír nahoře. Tímto způsobem vzniká méně kouře a spaliny lépe táhnou komínem ven. Pro rychlé roztopení použijte menší kousky dřeva, které rychle vzplanou. Pro delší a klidnější hoření preferujte větší polena.

Kontrola průtoku vzduchu

Ujistěte se, že máte dostatečný průtok vzduchu do kamen, aby mohl oheň dýchat. Většina kamen má ventily pro regulaci vzduchu. Učte se je správně používat. Pravidelně čistěte sklo a odstraňujte popel z kamen. Minimálně jednou ročně nechte prověřit a vyčistit komín od odborníka.

Naučte se správně topit

Krbová kamna mohou být nejen účinným způsobem vytápění, ale také středobodem vašeho obývacího pokoje. Dodržujte výše uvedené tipy a budete moci těžit z jejich výhod, aniž byste museli mít obavy z nežádoucích problémů. Topit může být umění, ale s trochou praxe a znalostí je to umění, které si může každý uživatel krbových kamen poměrně snadno osvojit.

Zdroj: rockfordchimneysupply.com, directstoves.com