Kdo by si neužíval posezení u útulného krbu? Pokud patříte mezi milovníky těchto domácích pokladů a chcete je udržet v tip-top stavu, máte štěstí! Máte nás! Pojďte s námi na malou exkurzi do světa údržby krbů a kamen.

Úklid kamen začíná teď.

Zdroj: Youtube

Čistota půl zdraví

Kamna a krb vyžadují pravidelnou údržbu, nejen kvůli vzhledu, ale také pro svou funkčnost. Zajistěte, aby se prach, saze a nečistoty nekumulovaly, což by mohlo vést k horšímu výkonu a dokonce k požáru. Tipy? Používejte měkký štětec a vysavač na odstranění povrchových nečistot.

Pro hluboké čištění kamen můžete vyzkoušet kombinaci mýdla a vody. Pokud jde o saze z krbu, existují speciální čisticí prostředky, které vám pomohou tyto tvrdohlavé skvrny snadno odstranit.

Nečištěná kamna mají několik nevýhod a dokonce jsou i nebezpečná. Nevýhodou je jejich horší tah, tedy i horší výhřevnost. Také se může stát, že budou příliš kouřit do místnosti, což může být i nebezpečné kvůli přebytku CO2. Ovšem usazené a seškvařené spaliny vytvoři na částech kamen a komínové roury tuhou krustu, která při rozpálení mění svůj objem. V určité chvíli pak dojde k prudkému nárůstu tlaku a kamna mohou bouchnout.

Moderní vychytávky

Dnešní krbové technologie nám nabízí skvělé komfortní řešení - kamna a krbové vložky, které produkují minimální množství popele díky svému účinnému spalování. Pokud jste zvyklí každý den vyprazdňovat popelník, s moderními kamny to bude minulostí! Ale i tak je potřeba mít na paměti, že kamna a vložky potřebují svoji péči.

Takže za prvé: vždy je čistěte, když jsou zcela vychladlé - ať už jde o jejich vnitřek, nebo vnější část. Za druhé: doporučujeme používat speciální krbové nářadí, vysavač popela, čističe skla a gely. Za třetí: pro vnější část kamen vám pak postačí jednoduchý hadřík navlhčený v saponátu. A abyste měli klidný spánek, nezapomeňte na čtvrtou radu: každoročně si před topnou sezónou pozvěte kominíka. Správná údržba vám zajistí, že vaše kamna budou dlouhodobě skvěle sloužit a přinášet do domu teplou atmosféru.

Zdroj: windowgenie.com, glassdoctor.com