Časy, kdy jste při zalévání zahrady museli s sebou tahat konve a vědra plné vody, jsou už časy minulými. Dnes už jsou k dispozici jiná, inovativní a modernější řešení. Tyto způsoby zavlažování vám mohou ušetřit spoustu času, námahy a litry zbytečného potu. Zahrádkáři to ocení v každé době, ale zejména pak v horkých a dusných letních dnech. 

Čtěte také

Mnoho lidí ochranu domácnosti před blesky podceňuje.

Čtěte také

Průzkum: Češi podceňují bouřky, své spotřebiče chrání jen čtyři lidé z deseti

Co je to kapková závlaha?

Kapková závlaha je komplexní systém, který slouží k automatickému zavlažování rostlin. Jeho základem jsou hadice s dírkami, které se umístí přímo k rostlinám, které chcete zavlažovat. Každá dírka pak zavlažuje konkrétní rostlinu. V pravidelném intervalu z ní ukápne jedna kapka vody. Intervaly mohou být různé, po jejich nastavení systém zavlažuje nepřetržitě ve dne i v noci. Díky tomu se lze vyhnout nejen riziku uschnutí rostlin, ale také jejich přelití, protože mají stabilní vláhu.

Výhody kapkového zavlažování

Zalévá se ke kořenům rostlin, takže růst plevele je výrazně menší. Voda se nedostane na listy, proto nevznikají plísně. Vodu je možné obohatit minerály a dalšími potřebnými látkami, které se tak dostanou k rostlinám rychle a spolehlivě. Voda se zbytečně neodpařuje, rostlina dostává potřebné množství a vy můžete pohodlně zavlažovat celé léto.

Kapková závlaha se hodí kromě trávníku pro všechny typy zeleně: zeleninové záhony, ovocné keře, živé ploty, osamocené dřeviny, rostliny v nádobách a truhlících, ve sklenících, zimních a střešních zahradách i na balkonech. Zvlášť vhodná je pro trvalé porosty. Stejně tak se ale přizpůsobí změnám v záhonech – jednoduše si kapkovač přepíchnete podle potřeby.

Navíc se dá celý systém automatizovat, takže se o nic nestaráte. Ani když odjedete na dovolenou nebo nečekaně skončíte v nemocnici. A hlavně dáte rostlině jen tolik vody, kolik potřebuje, a ani o kapku víc. To se v době, kdy je pitná i dešťová voda čím dál vzácnější, opravdu hodí. 

Navíc - kapková závlaha je opravdu po kapkách. Jde přesně ke kořenům, nestříká nikde kolem. Pokud byste spočítali rozdíl ve spotřebě vody u kapkové závlahy a u klasického zalévání hadicí, zjistili byste, že použijete jen zlomek vody. Každý litr jsou peníze. Stejně tak i čas na zalévání. Ve výsledku je kapková závlaha i přes vysoké počáteční náklady finančně velmi efektivní. To pochopili už rozumní drobní zahradníci i velkopěstitelé.

Zdroj: strefa.cz, tropf-blumat.cz

Čtěte také

Focaccia jako umělecké dílo

Čtěte také

Lahodná a rozkvetlá jak zahrada. To je úžasná focaccia, kterou musíte vyzkoušet