Nejčastěji seženete semena kávovníku arabského (Coffea arabica), ujistěte se ale, že jsou čerstvá a mají kolem sebe ochranný obal, tzv. endokarp. Do jednoho květináče zasaďte maximálně 5 semen. Nejlépe vyklíčí v mírně kyselém substrátu a na teplém místě někde u topení. Substrát udržujte mírně vlhký. Klíčení může trvat několik týdnů, takže buďte trpěliví. Když se kávovníčky vytáhnou ze substrátu a objeví se na nich první lístky, přepíchněte je do samostatných květináčů o průměru aspoň 10 cm.

Kávovník arabský Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Rostlinka je poměrně choulostivá a potřebuje být chráněna před průvanem. Uvítá také vlhčí vzduch a rosení. V létě byste ji neměli vystavovat přímému slunci, zajistěte jí jen dostatek rozptýleného světla a dostatečnou zálivku. Letnění pěstitelé nedoporučují, protože rostlina nemá ráda změny stanoviště. Když kávovník svěsí listy, potřebuje víc vody. Když mu listy začnou žloutnout, znamená to, že je naopak přelitý. Pokud ho máte během zimy na chladnějším místě, omezte také zálivku, aby mu nezačaly zahnívat kořeny.

Kávovník může dorůst výšky až 3 metrů, ale v domácích podmínkách ho snadno udržíme jako metrovou rostlinu. V době růstu bude každý rok potřebovat o něco větší květináč. Prospěje mu dostatek hnojiva, ideálně s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku.

Kávovník arabský Autor: Shutterstock.com Autor: Shutterstock.com

Po třech letech by se na kávovníku měly objevit květy. Potom trvá ještě asi další rok, než dozrají plody. Jejich semínka můžete znovu zasadit nebo je upražit a umlít z nich trošku vlastní arabské kávy.