Stručný souhrn z článku:

  • Kdouloň obecná je dekorativní strom s chutnými plody, vhodný pro zahradní výsadbu, původem z Orientu a spojený s antickými symboly lásky a plodnosti.
  • Pěstování kdouloně je nenáročné, vyžaduje slunné stanoviště a ochranu před mrazem, s plody se dá počítat za 3-4 roky.
  • Kdoule jsou využívány v kuchyni pro želírovací vlastnosti a v lidovém léčitelství pro své zdravotní benefity, včetně antirevmatických účinků.

Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.

Kdouloň obecná, latinsky Cydonia oblonga, je strom nebo keř, který dorůstá až do výšky 8 metrů a jeho koruna může být široká až 5 metrů. Obvykle ale bývají menšího vzrůstu, a hodí se tak i pro výsadbu do zahrady.

Kromě chutných a zdravých plodů je její předností i velmi dekorativní vzhled, který podtrhují velké květy světle růžové barvy. Původně pochází z Orientu a v antice patřila k symbolům bohyně Afrodity. Plody byly tradičním dárkem pro novomanžele jako symbol lásky a plodnosti.


Z kdoulí lze kromě zavařenin připravit také vynikající sladké dezerty. Ve videu se můžete podívat, jak se peče slavný koláč clafoutis v kdoulové verzi:

Zdroj: Youtube


Jak pěstovat kdouloň?

Pěstování kdouloně není složité, jedná se o poměrně odolný strom, který dokáže čelit i škůdcům a chorobám. Potřebuje ale slunné a chráněné stanoviště s humózní půdou.

Strom špatně snáší tuhé mrazy, a proto je třeba na zimu kořeny zahrnout zeminou či kompostem a přikrýt chvojím. Není náročný ani na zalévání – přísun vody potřebuje jen při velkém a déletrvajícím suchu.

Vysazuje se na podzim a do doby, než začne plodit, je třeba jej prořezávat. Prvních kdoulí se dočkáte zhruba za tři až čtyři roky po výsadbě.


Podzimní ovoce

Plody kdouloně připomínají svým vzhledem hrušky nebo jablka. Dozrávají v říjnu až v listopadu a mají výrazné ovocné aroma, které dokáže provonět byt i na několik týdnů.

Nevýhodou kdoulí je náročnější zpracování – zasyrova totiž nejsou poživatelné. Jsou trpké, hořké a jejich zářivě žlutá slupka je navíc pokryta drobným chmýřím, které je třeba odstranit. Po vyjmutí jádřinců tak přichází na řadu nezbytná tepelná úprava, která je promění v úžasnou lahůdku.

Nejčastěji se kdoule využívají k přípravě želé a zavařenin, díky vysokému obsahu pektinu mají totiž výborné želírovací vlastnosti. Ostatně plody kdouloně daly jméno marmeládě – název pochází z portugalského slova marmelo, které znamená kdoule. Není to však jediný způsob, jak je v kuchyni využít.


Do koláčů i k masu

Kdoule se při vaření a pečení uplatní podobně jako hrušky a jablka. Výborně chutnají v ovocných koláčích s drobenkou, můžete je použít jako náplň do kynutých buchet a hodí se i k úpravě naslano.

Lze je péct společně s kuřetem, přidat do nádivky nebo z nich připravit pikantní čatní jako přílohu ke grilovanému masu. Jejich výrazná chuť dobře ladí také se zvěřinou a podávat je lze také s výraznými sýry.

Domácí lékárna

Předností kdoulí je vysoký obsah zdraví prospěšných látek, čehož se v lidovém léčitelství využívá už po dlouhá staletí. Mají silné antirevmatické účinky, ulevují od bolesti v krku, mírní dýchací obtíže a mají protizánětlivé účinky.

Jsou dobrým pomocníkem při problémech s vysokým tlakem, mírní následky stresu, podporují imunitu a prospívají i trávení. Vařené kdoule se používaly i jako obklad na rány a nejrůznější kožní potíže.

Zdroj: sever.rozhlas.cz, www.dtest.cz, www.ireceptar.cz