Větvičky plné červených bobulek jsou nejen krásnou podzimní dekorací, ale především zdrojem mnoha zdraví prospěšných látek. Plody keřů šípkové růže mají vysoký obsah vitaminů C, K, B1 či B2. Kromě toho jsou bohaté na minerály, jako jsou hořčík, draslík či fosfor, a antioxidanty.

Kdy sbírat šípky

Šípky se doporučují sbírat v době, kdy jsou nejvíce zralé, tedy od konce září do konce října. Plody by měly být sbírány za sucha a tvrdé. Důležité je, abyste sklizeň stihli ještě před příchodem prvních mrazíků, protože mrazem šípky ztrácí živiny a nedají se kvalitně usušit.

Šípky trhejte nejlépe bez listů a větviček, které byste při dalším zpracování stejně museli obrat. Pro sběr se vybavte rukavicemi, nůžkami a plátěným sáčkem nebo košíkem.

Zdroj: Youtube

Jak sušit šípky

Po utržení je nejlepší každý šípek podélně rozříznout a rychle usušit při teplotách 60 až 80 °C. Správně usušené šípky mají oranžovou až tmavě hnědou barvu, slabou ovocnou vůni a nakysle sladkou a svíravou chuť.

Dbejte na to, aby byly plody skutečně důkladně vysušené, jinak vám brzy začnou plesnivět. Sušené šípky skladujte v uzavřené nádobě v suchu a temnu. Takto uskladněné vám bez újmy vydrží i dlouhé měsíce.

  • Jak sušit šípky v sušičce

Sušička je na sušení šípků naprosto ideální. Umožňuje totiž navolit optimální režim sušení. Ten má rozptyl teplot od 55 do 70 °C, s cirkulací horkého vzduchu ze všech stran a s dobou sušení nepřesahující 12 hodin.

  • Jak dlouho sušit šípky v troubě

Pokud nemáte sušičku, můžete šípky sušit v klasické troubě, nejlépe na pečicím papíře. Nastavte ale co nejnižší teplotu, abyste šípky nespálili. Teplota by rozhodně neměla přesáhnout 70 °C.

Správně usušený šípek poznáte podle toho, že není měkký a uvnitř vlhký. Naopak by se měl při stisku rozpadat, nikoliv drolit. Na omak by měl být tvrdý.

Jak zpracovat šípky

Nejoblíbenější a nejjednodušší využití šípku je k přípravě čaje. Na jeden šálek stačí tři lžičky nadrcených plodů. Kromě čajů se z šípků vyrábějí sirupy, oblíbené jsou také šípkové omáčky, marmelády a někteří z šípků dělají dokonce víno.

Zdroj: ceskestavby.cz, mojezdravi.cz