Nejdůležitější při léčbě viróz je zvolnit. Rozhodně nechodit dál do práce a honit se. A to jak kvůli vám, tak i kvůli vašemu okolí. Podzimní nemoci se předávají neuvěřitelně rychle a nikdo nestojí o nemocného kolegu v kanceláři.

Ve většině případů

Je opravdu potřeba klid na lůžku a vitaminy. Běžná viróza by pak měla během dvou, tří dnů polevit. Pokud ne, navštivte lékaře. Dalším varovným znamením je také to, že vám vzroste teplota na 38 stupňů a drží se takto vysoko dva a více dnů. V takovém případě pospíchejte opět k lékaři.

A co antibiotika?

Nejsou všespásná. V první řadě je nutné u doktora zjistit, jestli je nemoc virového, nebo bakteriálního původu, a to výtěrem z krku. Na viry antibiotika nepomůžou. To ale neznamená, že na každou bakteriální nemoc vám lékař předepíše antibiotika. Ba naopak, většinou vám nabídne alternativní způsob léčby a antibiotika jsou až poslední možností.

Zbytečné, ba dokonce nadbytečné, užívání antibiotik má i svá rizika. Zvykáte si na ně a příště, když budou opravdu potřeba, už možná nezaberou. Proto není nic tak neúčinné jako preventivní podávání antibiotik.

Zdroj: olomoucky.denik.cz