Pokud očekáváte několik dní chladné počasí, nechte před a během vlny chladného počasí topení zapnuté. Trochu tepla (a vyšší účet za topení) je lepší než zamrzlé potrubí ve zdi a nákladné opravy.

Pokud máte velké obavy, že hrozí prasknutí potrubí, vysekejte část zdi nebo stropu, abyste se dostali k zamrzlému úseku potrubí, a pak potrubí rozmrazte, jako by šlo o odkryté potrubí.

Jak rozmrazit zamrzlé potrubí uvnitř zdi

Když zjistíte, že se zamrzlé, ale ještě neprasklé potrubí nachází ve zdi, je třeba problém okamžitě řešit. Nejprve zvyšte v domě teplotu a vyčkejte. Pokud víte, že se potrubí nachází ve stěně v koupelně nebo v kuchyni v dolní skříňce umyvadla či toaletního stolku, nezapomeňte otevřít dvířka skříňky, aby se teplo dostalo co nejrychleji ke stěně.

Zmrzlé vodovodní potrubí uvnitř domu:

Zdroj: Youtube

Jak rozmrazit zamrzlé obnažené potrubí

Pokud je zamrzlé potrubí odkryté, například v nedokončeném sklepě nebo garáži, máte několik možností, jak ho rozmrazit. Ať už použijete jakýkoli prostředek, začněte zahřívat potrubí ze strany od kohoutku směrem k zamrzlému místu. To umožní, aby voda při tání ledu vytékala ven. Kohoutek samozřejmě musí být otevřený.

Vyzkoušejte fén na vlasy

Toto je obvykle nejjednodušší a nejbezpečnější způsob rozmrazování potrubí. Pokud je potrubí blízko zdi, umístěte za potrubí plech na pečení nebo alobal – to pomůže odrazit a směrovat teplo na zadní stranu potrubí.

Ještě vhodnější než fén je horkovzdušná pistole – jen to nepřehánějte s teplotou! K ohřívání potrubí pod kuchyňskou nebo toaletní skříňkou se skvěle hodí malý výkonný ohřívač. Nasměrujte ohřívač na zamrzlou část potrubí. Při zahřívání potrubí nezapomeňte ohřívač sledovat.

Použijte elektrickou tepelnou pásku nebo topný kabel

Tepelná páska je páskový obal, který obsahuje elektrické topné prvky. Omotejte ji kolem potrubí, které chcete ohřívat, a zapojte ji do zdi. Teplota pásky se reguluje pomocí termostatu. Tepelnou pásku lze také použít k zabránění zamrznutí potrubí v kritických místech. Tepelnou pásku můžete nechat na potrubí a zapojit ji pouze v případě potřeby. To samé platí i o topném kabelu.

Prevence zamrznutí potrubí

Existuje několik věcí, které můžete udělat, abyste předešli opakování problému zamrzání potrubí. V nejchladnějším období nechte kohoutek kapat. Stále se pohybující voda udrží potrubí mírně nad bodem mrazu a zabrání jeho zamrznutí. Nikdo nechce plýtvat vodou, ale je to lepší než řešit prasklé potrubí. Z prasklého potrubí se může snadno vylít několik set litrů vody za hodinu.

Pusťte teplo k trubkám

Otevřete dveře skříně, aby se k trubkám uvnitř skříně dostal ohřátý vzduch z místnosti. To často stačí k tomu, aby v kuchyni za nejchladnějších nocí nezamrzlo potrubí. Problémové potrubí omotejte elektrickým topným kabelem a při obzvláště chladném počasí ho zapojte.

Problémové trubky izolujte pěnovou izolační fólií, zejména ty, které vedou nevytápěnými prostory. Pamatujte však, že izolace pouze zpomaluje přenos tepla a nezabrání zamrznutí potrubí, pokud je okolní vzduch dostatečně chladný.

Temperujte

Nainstalujte trvalé topení, abyste udrželi prostory s potrubím nad bodem mrazu. Například nevytápěný sklep nebo garáž lze vybavit trvalým podlahovým topením, které udrží teplotu nad bodem mrazu. Z důvodu prevence požáru k tomu nepoužívejte přenosné ohřívače, které by nikdy neměly být ponechány v chodu bez dozoru.

Zdroj: forbes.com, familyhandyman.com