Životnost listů je závislá na povaze keře. Na opadavých druzích se objevují v průběhu května a opadávají v říjnu a listopadu. U stálezelených dřevin se z olistění budete těšit celý rok. I u nich se zelený kabátek průběžné obměňuje, jen to není příliš viditelné.

Paleta tvarů a barev

Svět keřů okrasných listy je stejně pestrý jako v případě sortimentu s výraznými květy. Kromě barvy si všímejte i jejich tvaru nebo uspořádání, protože právě tyto dva aspekty rozhodnou o vzhledu rostliny. Listy není namístě podceňovat, umějí toho opravdu hodně. Dokonce jsou mezi nimi chameleoni, kteří mění barvu nejen na podzim, ale také třeba na jaře v období rašení.

Čepel listů může být celistvá nebo členěná. Listy také mívají specifický tvar, který je velmi dobrým rozpoznávacím znakem – jsou kopinaté, klínovité, eliptické, čárkovité nebo srdčité. Dřeviny s většími listy mohou dokonce při poryvu větru vytvářet zvukové efekty. Keře s jemnými listy rozdělenými do tenkých úkrojků, kterými se pochlubí například javor dlanitolistý ’Dissectum’, sice žádný zvuk nevyloudí, ale zase si jich určitě všimnete na první pohled. Jejich typická deštníkovitá koruna totiž zaujme jemnou texturou a nadýchanými větvemi.

Top 10


Bez černý (Sambucus nigra ’Black Lace’)

Šlechtěné odrůdy bezu nabízejí mnohem zajímavější možnosti uplatnění v okrasné zahradě než plané považované za plevel. Tento kultivar vynikne díky hluboce vykrajovaným listům temně purpurové barvy. Za pozornost stojí i lehce fialové květy, které se rozvinou v průběhu května. Je ideální do keřových skupin nebo volně rostoucích živých plotů.

Podmínky: běžná zahradní zemina, slunce i polostín

Výška: 2 až 3 m


Brslen Fortuneův (Euonymus fortunei ’Emerald’n Gold’)

Stálice českých zahrad se dá pěstovat jako stálezelená náhrada trávníku například ve svahu i jako šplhavá rostlina u opory. U plotu nebo treláže je nutné výhony zejména na začátku vyvazovat. Tato odrůda se pyšní listy se žlutým panašováním.

Podmínky: slunce či polostín, půda mírně vlhká, slabě kyselá

Výška: 1 až 1,3 m


Dřišťál Frikartův (Berberis x frikartii ’Amstelveen’)

Tento druh je zajímavý i svítivě žlutými květy rozkvétajícími v květnu, ale pěstuje se také pro stálezelené listy. Silně trnitý keř se hodí do nižších živých plotů, dobře poroste i v nádobách nebo keřových skupinách.

Podmínky: slunce nebo polostín, půda dobře propustná, hlinitopísčitá; velmi dobře snáší sucho

Výška: 1 až 1,5 m


Javor dlanitolistý (Acer palmatum ’Dissectum’)

Tento druh asijského javoru patří mezi oblíbené dřeviny nejen v asijských zahradách. Zaujme svěže zelenými hluboce vykrajovanými listy. Kromě keřové formy je dostupná i forma roubovaná na kmínek. Stejně vykrajovanými, ale během léta červenými listy se pochlubí odrůda ’Dissectum Garnet’. Přestože jsou mrazuvzdorné, nevysazujte je na stanoviště s ledovým průtahem větru.

Podmínky: slunce i polostín, propustná, mírně vlhká půda s vysokým obsahem rašeliny

Výška: okolo 2 m


Pieris japonská (Pieris japonica ’Forest Flame’)

Stálezelený keř s červeným zbarvením vrcholových listů během jarního rašení. V dubnu a květnu se na vrcholu objeví i hrozny bílých květů. Ideální do vřesoviště nebo poblíž terasy.

Podmínky: slunce i polostín, půda mírně vlhká a kyselá, s vyšším obsahem rašeliny

Výška: 1 až 1,5 m


Ruj vlasatá (Cotinus coggygria)

Opadavý keř se sivě zelenými dekorativními listy v minulosti nesměl chybět na žádné zahradě. Od června do července nabídne zajímavé květy s nadýchanou strukturou. Dostupné jsou i kultivary s listy žlutými, hráškově zelenými nebo purpurově červenými. Ruj vynikne ve větší keřové skupině i ve volně rostoucích živých plotech.

Podmínky: slunce i polostín, běžná zahradní zemina; snese i sucho

Výška: 1 až 3,5 m


Tavola kalinolistá (Physocarpus opulifolius)

Oblíbené jsou hlavně odrůdy s výraznou barvou olistění. Tmavě purpurovými potěší například ’Diabolo’ nebo ’Little Devil’, žlutými pak odrůda ’Dart’s Gold’. Hodí se především do volně rostoucích živých plotů, snese i tvarování.

Podmínky: slunce i polostín, běžná zahradní zemina

Výška: 1,5 až 3 m


Tavolník japonský (Spiraea japonica ’Goldflame’)

Jeden z nejméně náročných okrasných keřů s dekorativními květy i listy. Tato odrůda je výjimečná postupným přebarvováním. Listy totiž při rašení přecházejí z bronzové do žluté barvy a v létě zezelenají. Hodí se do nižších tvarovaných živých plotů i do menších keřových skupin poblíž terasy, kde si užijete netypického zbarvení listů.

Podmínky: slunce i polostín, půda běžná, dobře propustná

Výška: do 1 m


Tavolníkovec jeřábolistý (Sorbaria sorbifolia ’Sem’)

Tavolníkovec zatím nepatří mezi nejznámější sortiment, přitom si ho všimnete už na dálku kvůli děleným listům. Odrůda ’Sem’ je typická žlutě zelenkavým zbarvením, přičemž vrcholové rašící lístky se barví dooranžova. Díky menšímu vzrůstu se perfektně hodí do skalky nebo do popředí keřových skupin.

Podmínky: slunce, živná dobře propustná půda

Výška: 1 m


Vrba celolistá (Salix integra ’Hakuro Nishiki’)

Keřové vrby, často roubované na kmínek, si všimnete na dálku díky listům v bílo-zelené kombinaci, přičemž ty vrcholové mají při rašení růžový nádech. ’Hakuro Nishiki’ bude vždy plnit funkci výrazné solitéry, v keřové podobě ji lze začlenit mezi další keře. Jen jí dopřejte dostatek místa a světla, aby se mohla rozvinout do plné krásy. Roubovanci na kmínku vyniknou u jezírka, v nádobě u terasy i v trvalkovém záhonu.

Podmínky: slunce i polostín, půda mírně vlhká, během sucha je nutná zálivka

Výška: 1,5 až 3 m

Pozor na překombinování

Někdy se povede sáhnout vedle i u kvetoucích keřů, ale mnohem viditelnější bývá špatný výběr u dřevin s okrasnými listy. Barevně neladící květy opadají, ale listí se jen tak nezbavíte. Nabídka šlechtěných kultivarů s listy v jiných odstínech než v zelené je velmi lákavá, ale pozor! Keře s červenými, žlutými nebo dokonce panašovanými listy samostatně vypadají atraktivně, ale s jinými rostlinami se perou o pozornost. Většinou bohatě stačí jen několik kusů prostřídaných zelenolistým sortimentem. Zelená by totiž měla vždy zůstat základním stavebním kamenem, ostatně i ona má neskutečné množství zajímavých odstínů.

Dřevinami s výraznou barvou listů můžete rozsvítit tmavší nebo nevýrazná zákoutí, ale navzájem je nekombinujte. Výsledkem by byla přeplácaná kompozice, kterou by navíc umocnily kvetoucí rostliny.

Barevní chameleoni

Některé dřeviny se zajímavě barví nejen na podzim, ale i v době rašení. Takovou dovedností se pochlubí zejména šlechtěné kultivary nebo cizokrajné dřeviny. Při výběru tedy můžete zvolit kompromis, kdy dáte průchod výraznějším barvám právě v podobě pěkně rašících keřů. V tomto směru vás určitě zaujme kalina bodnantská, kultivar ’Dawn’. Běžně se pěstuje kvůli růžovým květům, ale po jejich odkvetení se začnou objevovat vínově načervenalé listy, které se postupně přebarví dozelena. Nudit se nebudete ani s téměř neznámým tavolníkovcem jeřábolistým, mnoha odrůdami tavolníku japonského nebo se stálezeleným druhem pieris japonské.

Barevná proměna na podzim je výsadou opadavých keřů. Určitou podzimní křiklavost jim lze odpustit už jenom kvůli její pomíjivosti. Zatímco většina domácích keřů se barví převážně dožluta, cizokrajné druhy nebo šlechtěné odrůdy se klidně „převlečou“ do sytě růžové, korálově červené nebo oranžové. Pestré zbarvení nabízí například sortiment asijských javorů, za pozornost určitě stojí i tavolníky, dříny známé jako svídy nebo oblíbené dřišťály.

Stojí také za vyzkoušení

blýskavka Fraserova (Photinia x fraseri ’Red Robin’) – stálezelený keř, rašící listy barví dočervena

bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) – stálezelený keř, listy sytě zelené a lesklé

dřín bílý (Cornus alba ’Variegata’) – opadavý keř, listy bíle panašované

dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii ’Orange Ice’) – opadavý keř, listy cihlově oranžové

hebe (Hebe gibbsii) – sivozelené neopadavé listy

kalina bodnantská (Viburnum bodnantense ’Dawn’) – opadavý keř, listy při rašení barví do vínova

leukothoe (Leucothoe ’Red Lips’) – stálezelený keř, listy na jaře načervenalé, později zezelenají, na podzim opět zčervenají

ořechokřídlec clandonský (Caryopteris x clandonensis ’Worcester’) – opadavý keř, listy svítivě žlutozelené

tamaryšek čtyřmužný (Tamarix tetrandra) – opadavý keř, listy čárkovité

vajgélie květnatá (Weigela florida ’Nana Variegata’) – opadavý keř, listy se žlutým panašováním

zimolez lesklý (Lonicera nitida) – stálezelený keř, drobné, sytě zelené listy

zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) – stálezelený druh, lístky drobné, sytě zelené

Tento článek vyšel v časopisu Dům & Zahrada 7/23.