Je opravdu fuk, kde se pohybujete, klíšťatům se daří všude. V přírodě, na venkově i ve městech. Můžete si je na těle přinést z lesa stejně jako z louky nebo z procházky v městském parku. A protože nikdy nevíte, zda dotyčné klíště není přenašečem nebezpečných infekcí, musíte se chránit.

Tohle video vám prozradí jediné klíště na světě, které přináší radost:

Zdroj: Youtube

Vyvracíme tři velké mýty

  • Klíšťata nepreferují bungee jumping, jak se stále traduje, jsou to hlavně spidermani. Běžně po vás vylezou, ale že by se namáhali skákat z výšky...?!
  • Nejvíce jim vyhovují nižší patra zeleně, prostě se drží u země. Za optimální prostředí považují nadmořskou výšku do 900 metrů a teploty nad 5 °C. To je totiž další mýtus, že klíšťata jsou aktivní jen v létě.
  • A třetí velký mýtus jsme vyvrátili už v úvodu. Opravdu neplatí, že byste se s klíšťaty potkali zejména v lesích a jinde už ne.

Co se může stát

U klíštěte v dobré kondici přisátí na člověka nevadí, jen je nepříjemné. Ale stejně tak může být klíště přenašečem celé řady chorob, což vám předem nehlásí. Nejčastěji jde o lymskou boreliózu, kdy při včasné diagnostice pomůžou antibiotika. A na druhém místě je klíšťová encefalitida; proti ní chrání očkování, zrychlenou verzi ve dvou dávkách ještě stihnete a navíc na očkování přispívají zdravotní pojišťovny (například u VZP mají lidé nad 50 let toto očkování hrazené zcela, lidi pod 50 let částečně). Přečtěte si, jak se tyhle dvě choroby liší.

Jak klíště odstranit správně

Nikdy, ale opravdu nikdy přisátým klíštětem neotáčejte. Tímto pohybem ho zavrtáváte do rány. A také mu nedopřávejte sádlo nebo olej, pak hrozí, že se klíště vyzvrací do otevřené rány, a když je nakažené, máte zaděláno na zdravotní problémy.

Místo lze nejprve dezinfikovat. Dříve se používalo jodisolové pero (minimálně jednu minutu napouštějte ránu), ale i někteří odborníci dodnes doporučují jen mýdlovou vodu. Usnadnit odstranění klíštěte pomůže i sprej, který ho zmrazí. Pak použijte pinzetu nebo speciální háček a klíštětem viklejte ze strany na stranu. Po vytažení ránu opět dezinfikujte. A klíště spláchněte do záchodu.

Prevence je nejlepší

  • Dlouhé rukávy a nohavice, i když je teplo, a světlé barvy oděvu (na kterých je spiderman lépe vidět) představují základ.
  • Před klíšťaty se lze chránit rovněž pomocí homeopatik. Preventivně se doporučuje Ruta Graveolens 15 CH v dávkování 2x denně 5 granulí.
  • Hodí se esenciální repelentní náramky, například s levandulí, citronelou, mentolem, gerániem nebo pelargonií. Ty totiž klíšťatům nejdou pod nos. Tyto náramky používají dospělí i děti a dávají se na protilehlé končetiny, například pravou nohu a levou ruku. Tedy křížem. Proč? „Aby bylo esenciálními oleji rovnoměrně pokryté celé tělo,“ uvádí Monika Mikešková z lékárny Bellis.
  • Nebo použijte repelenty. Pro malé děti raději s esenciálními oleji, pro větší děti a dospělé běžné repelenty s látkou DEET (účinnost závisí na koncentraci této látky).
  • I psům nebo kočkám lze dávat repelentní obojky, a když už se klíšťata přisají, pak po jejich odstranění pomůžou speciální šampony a esenciální pipety.

Ale úplně nejlepší je ochranu kombinovat.

Zdroj: pozorkliste.cz, Bellis, kliste.cz