Jakmile se klíště zakousne, už se jen tak nepustí. Infekce nejdříve poškodí buňky v místě přisátí a pak se rozšíří dál do těla, v nejhorších případech napadá mozek. Občas si můžete klíšťovou encefalitidu splést s boreliózou, kterou přenáší také tento hmyz. Jak se od sebe liší, vysvětlí MUDr. Dalibor Stoszek:

Zdroj: Youtube

Jak poznat klíšťovou encefalitidu?

Po infikování člověka nastává inkubační doba, která se pohybuje obvykle mezi 7–14 dny, ale může dosahovat až 28 dnů. Klíšťová encefalitida má často dvě fáze, ve kterých můžete prožívat různé typy příznaků.

První fáze bývá dlouhá přibližně pět dní, během kterých vás bolí hlava, klouby, svaly, je vám nevolno. Připadat vám bude jako chřipka, která poté až na celý měsíc odezní. Nastává však ticho před bouří, protože virus se v těle rozmnožuje.

Druhá fáze postihuje už samotný nervový systém a vyžaduje péči lékařů. Pacienti mohou být dezorientovaní, bolí je hlava, ztuhnou jim šíjové svaly, mají poruchy spánku a paměti. Největší riziko představuje encefalitida u seniorů a lidí s oslabeným imunitním systémem – těžký průběh se může rozvinout až v obrnu a selhání některých důležitých funkcí. Léčba takových pacientů je zdlouhavá a náročná a v méně častých případech může onemocnění skončit i smrtí.

Braňte se proti klíšťové encefalitidě

V současnosti lze klíšťové encefalitidě včas zabránit – od používání specializovaných repelentů přes očkování proti TBE účinné několik desítek let až po dodržování preventivních opatření. Pokud se často pohybujete v trávě a v lese, doporučujeme nosit dlouhé rukávy a dlouhé kalhoty. Po návratu domů se vždy pečlivě zkontrolujte, případně klíště odstraňte pinzetou.

Zdroje: ecdc.europa.eu, pozorkliste.cz